Muzeum Polin – Papierowy żonkil – 19 kwietnia „Łączy nas pamięć”

Polin to nazwa Muzeum Historii Żydów Polskich. Słowo „Polin” to po hebrajsku „Polska”, ale również „tutaj odpoczniesz”. W żydowskiej legendzie, gdy Żydzi docierali do ziem polskich, słowo „Polin” było interpretowane jako zaproszenie do osiedlenia się, co miało być dobrym znakiem.

Żonkil stał się symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim dzięki Markowi Edelmanowi (polskiemu lekarzowi kardiologowi, działaczowi politycznemu i społecznemu pochodzenia żydowskiego, jednemu z przywódców powstania), który przetrwał i co roku, w rocznicę składał pod pomnikiem Bohaterów Getta (z 1946 r.) – bukiet żonkili. Obok pomnika wybudowano w 2005 r. gmach, w którym powstało Muzeum Historii Żydów Polskich.

W każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim od lat odbywają się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta, znajdującym się na placu przed Muzeum Polin. Na uroczystości obecni są przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych, społeczności żydowskiej, którzy składają piękne wieńce pod pomnikiem. Ponadto dla upamiętnienia pomordowanych, w samo południe w Warszawie zostają uruchomione syreny alarmowe.

Rokrocznie 19 kwietnia wolontariusze rozdają papierowe żonkile, a także na terenie Warszawy znajdują się słupy ogłoszeniowe ozdobione tysiącami papierowych żonkili, które każdy może zabrać ze sobą. Akcja „Łączy nas pamięć” ma na celu szerzenie wiedzy na temat minionych tragicznych wydarzeń.

Adres: Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.