Akcja papierowy „żonkil”

Co roku 19 kwietnia na terenie Warszawy odbywają się uroczystości związane z rocznicą powstania w getcie warszawskim. Akcja „Żonkil” ma na celu szerzenie wiedzy na temat tego tragicznego wydarzenia. Delikatny, żółty kwiat, stał się symbolem pamięci o powstaniu dzięki Markowi Edelmanowi (polskiemu działaczowi politycznemu i społecznemu pochodzenia żydowskiego, lekarzowi kardiologowi, jednemu z przywódców powstania w getcie warszawskim), który przetrwał i co roku, w jego rocznicę składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żonkili.


W każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim od lat odbywają się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta, znajdującym się na placu przed Muzeum Polin. Na uroczystości obecni są przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych, społeczności żydowskiej, którzy składają piękne wieńce pod pomnikiem. Ponadto dla upamiętnienia pomordowanych, w samo południe w Warszawie zostają uruchomione syreny alarmowe. Tego dnia wolontariusze rozdają papierowe żonkile.

W 72 oraz 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz otaczający go teren, gdzie odbywały się uroczystości związane z rocznicą powstania w getcie warszawskim. Oczywiście na naszych okryciach też znalazły się papierowe naklejki w kształcie żonkili, które tego dnia rozdawane były przez wolontariuszy.


Muzeum POLIN – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.