Nasza wycieczka od 22 do 23 września 2007 r. wiodła z Warszawy przez Liw, Drohiczyn, Węgrów, do Konstantynowa, aby szczęśliwie wrócić do Warszawy.
Zamek Liw. Gotycki zamek książęcy wzniesiony w XV wieku w miejscowości Liw. Zamek Liw został zbudowany na lewym brzegu Liwca, na wschód od miasta lokowanego w 1421 r. Fundatorem założenia obronnego był książę mazowiecki Janusz I Starszy, który przed 1429 rokiem zlecił to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi (budowniczemu zamku w Trokach i Ciechanowie). Zamek wzniesiono wśród podmokłych łąk i rozlewiska rzeki bowiem miał za zadanie obronę przeprawy przez Liwiec oraz stanowił wartownię na wschodniej granicy księstwa.
Drohiczyn. Na terenie znajduje się warte zobaczenia obiekty: katedra św. Trójcy (budowa: 1696 – 1709), barokowa, orientowana. Pierwotny kościół ufundował Władysław Jagiełło w 1392, a potem w 1657 przekazano parafię jezuitom. Po opuszczeniu murów przez jezuitów, parafię przekazano zakonowi pijarów. Kościół zniszczony w latach 1914-1918. Odbudowany został w 1919. Zdewastowany w latach 1939-1940 (szczególnie wnętrze).
Węgrów – Kościół parafialny św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary. Pierwotnie kościół klasztorny fundacji Jana Dobrogosta Krasińskiego. Wybudowany w stylu barokowym w latach 1693-1715 według projektu Tylmana z Gameren. Wnętrze w stylu barokowym z polichromiami i freskami Michelangelo Palloniego z lat 1706-1711, z ołtarzem i krucyfiksem Andreasa Schlütera. Uwagę zwraca barokowe epitafium Jana Dobrogosta Krasińskiego. Prosto w Węgrowa pojyjechaliśmy do Konstantynowa
Konstantynów. Prosto w Węgrowa przyjechaliśmy do Konstantynowa, gdzie mieszkają nasi znajomi. Na terenie tej maleńkiej miejscowości znajduje się żółty Pałac w Konstantynowie oraz Kościół rzymskokatolicki czyli parafia św. Elżbiety Węgierskiej oraz Cmentarz żydowski w Konstantynowie. Mają w tym okresie pyszne owoce, orzechy i piękne jesienne kwiaty.
Leśna Podlaska. Rano pojechaliśmy na odpust w Leśnej Podlaskiej.
Stary Bubel. Wieś w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”, położona malowniczo u stóp wysoczyzny nad Bugiem, złożona z trzech starszych Grannej, Łukowisk i Star. Dawniej wieś książęca, założona na przełomie XIII/XIV w., XV/XVI w. w posiadaniu książąt Holszańskich, w 1512 nadana przez bpa łuckiego Pawła Algimunta Holszańskiego na uposażenie diecezji łuckiej (z siedzibą w Janowie); w 1815 przejęta przez skarb państwa, który dokonał parcelacji.
Roskosz – ok. 1840 (wg. innych źródeł lata 30-te XIX w.)
– neoklasycystyczny murowany dwór, z neogotycką elewacją boczną (ośrodek OHP)
– murowana stajnia cugowa (współczesna dworowi), park angielski z II ćw. XIX w. i stawy
– liczne zabudowania gospodarcze. Dzisiejsza Roskosz to prawdopodobnie dawny folwark wsi Hrud należący w XVI wieku do włości brzeskiej, która od 1579 roku należała do Radziwiłłów. Aż do drugiej połowy XVII wieku folwark ten prawdopodobnie nosił nazwę Hrud a jego kompozycja podporządkowana była względom gospodarczym i nie miała elementów ozdobnych. W drugiej połowie XVII wieku folwark objęła Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra Jana III Sobieskiego. W tym okresie folwark został całkowicie przebudowany w duchu barokowym i nabrał cech reprezentacyjnych. Z uwagi na bogaty wystrój budowli i ogrodów nadano mu wówczas nazwę- Roskosz. Tu znajduje sie Europejskie Centrum Kształcenia w Roskoszy
Siedziba Centrum położona jest we wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, w oddalonej o 5 km od Białej Podlaskiej miejscowości Roskosz.
Grabanów – Centrum Edukacji Ekologiczno Rolniczej. To idealne miejsce do organizowania wszelkiego rodzaju szkoleń, narad, konferencji, spotkań integracyjnych a także imprez okolicznościowych.Centrum Edukacji Ekologiczno Rolniczej mieszczącym się przy Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczegow w Końskowoli Oddział w Grabanowie.
To miejsce wyjątkowe i gościnne. Tutaj historia przeplata się z teraźniejszością. Z jednej strony XIX wieczny dworek otoczony starodrzewiem, a z drugiej nowoczesny obiekt Centrum Edukacji Ekologiczno Rolniczej.