Kielce kojarzą się wielu osobom z majonezem kielecki i sabatem czarownic na szczycie Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich, na której zbierały się czarownice mieszkające w pobliskich miejscowościach.
Nam kojarzą się też z corocznym Świętem Kielc, straganami rozstawionymi na całej długości ul. Sienkiewicza, a przy Ratuszu i na placu Artystów ze scenami koncertowe. Kilkudniowy wyjazd zaowocował odwiedzeniem wielu pięknych miejsc na terenie miasta jak i poza.
➡️Kielce. Deptak kielecki to długa, wyłączona z ruchu kołowego ulica Sienkiewicza (wcześniej Konstantego, Pocztowa), przy której znajduje się szereg zabytkowych budowli, m.in. hotele Wersal i Bristol a także miejsca gdzie można się posilić.
Na terenie miasta warto też zwrócić uwagę na:
-Teatr im. Stefana Żeromskiego,
-zrewitalizowany kielecki Rynek,
-UFO czyli dworzec PKS przy ul. Czarnowskiej 12, którego nazywa pochodzi od dość charakterystycznego kształtu budynku – rotundy.
-Pałac Biskupów Krakowskich z ogrodem,
-Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP,
-Rezerwat przyrody Wietrznia, na terenie dawnego kamieniołomu.
-Rezerwat Kadzielnia (wcześniej kamieniołomy), który wypełniony jest wodami podziemnymi tworząc Jezioro Szmaragdowe z wybudowanym imponującym Amfiteatrem,
Do porannych kanapek zjedliśmy majonez kielecki, a do kiełbasek regionalną musztardę.
Poza Kielcami:
➡️ Wzgórze Święty Krzyż. Ze wsi Huta Szklana weszliśmy na Święty Krzyż. Szczyt pasma Łysogór leży na wysokości 595 m n.p.m, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego (kliknij tu). Na zboczu podziwialiśmy, ze specjalnie zbudowanej platformy Gołoborze – rumowiska skalnego w górach. Zgodnie z legendą jest to miejsce zlotu czarownic.
➡️ Miejscowość Święta Katarzyna z klasztorem i źródełkiem św. Franciszka, którego woda posiada według lokalnych legend ma niezwykłe właściwości leczące oczy. Dotarliśmy też do kaplicy z „muralem” młodego Żeromskiego.
➡️ w Ciekotach odwiedziliśmy Szklany Dom oraz odtworzony obok niego Dworek Stefana Żeromskiego, w którym Żeromski spędził lata swojego dzieciństwa i młodości. Dom zamieszkiwany w latach 1871 – 1883 przez rodzinę Żeromskich, uległ całkowitemu spaleniu w 1900 roku. W 2010 roku staraniem władz gminy Masłów, przy wsparciu środków unijnych, powstało w tym miejscu Centrum Edukacyjne Szklany Dom.
➡️Bodzentyn to miejscowość, w której można zobaczyć wbudowane w miasto ruiny Zamku Biskupów Krakowskich.
➡️Karczówka. Na szczycie znajduje się kościół pw. św. Karola Boromeusza oraz klasztor należący do Bernardynów, którym obecnie opiekują się księża pallotyni. Zespół klasztorny został wzniesiony w latach 1624–1631 r. Warto odwiedzić punkt widokowy.
➡️ Marzysz. Kolejny dzień to wycieczka do Morawicy, Chmielnika, Busko-Zdroju, Pińczowa, Jędrzejowa, a także miejscowości Marzysz, gdzie swój letni domek mają nasi kuzyni. Tam zostaliśmy poczęstowani świetną świętokrzyską zalewajką.
➡️ Morawica ze stojącym niedaleko drogi młynem wodny (na Czarnej Nidzie), jest to miejsce gdzie można rozpocząć kajakowy spływ po rzece Nidzie – kontakt!
➡️ Chmielnik. Kościółek Świętej Trójcy, Kościół parafialny, Sanktuarium w Piotrkowicach, Chmielnicka synagoga. Na zrewitalizowanym rynku znajduje się pomnik Nike, fontanna w kształcie kuli ziemskiej i zabytkowa studnia z 1834 r., natomiast przy Placu Kościelnym można obejrzeć unikalny pomnik umundurowanego strażaka – ochotnika gotowego do gaszenia pożaru.
➡️ Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, które przyciąga swym wyjątkowym klimatem tłumy osób. W sanatoriach, leczone są schorzenia m.in. reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne, ortopedyczne dzieci i dorosłych, mózgowe porażenie dziecięce. Niezmiernie urokliwy Park Zdrojowy dzieli się na trzy części: ogród łazienkowy, Aleja Mickiewicza, długa promenada z dwoma rzędami drzew oraz Skwer na Placu Zwycięstwa. Najważniejszym miejscem parku jest piękny budynek „Marconi” zbudowany w 1836 r. według projektu architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego. W uzdrowisku należy bezwzględnie spróbować leczniczej wody siarczkowa, solanki jodkowej, oraz borowiny.
➡️ Pińczów – Zespół Pałacowy Wielopolskich znajduje się u podnóża Góry Zamkowej w Pińczowie. Założył go pod koniec XVIII w. Franciszek Wielopolski, marszałek nadworny koronny. Zespół składa się z pałacu, parku i prostokątnego podwórza. Obowiązkowo należy odwiedzić też pińczowskie Muzeum i Synagogę – kliknij! oraz zrobić zakupy w pińczowskim sklepie firmowym GOMAR.
➡️ Jędrzejów. Jest tu kilka obiektów, które należy odwiedzić: Muzeum zegarów słonecznych im. Przypkowskich w Jędrzejowie wraz pięknym ogrodem, w którym znajdują się kaskadowo ułożony zegar. Klasztor cystersów z relikwiarzem błogosławionego Wincentego Kadłubka i organami barokowymi w kościele przyklasztornym oraz Kościół Świętej Trójcy. Na rynku zjedliśmy lody – kliknij!
Kolejny, równie intensywny dzień, zaprowadził nas do Oblęgorka, a wieczorem biesiadowaliśmy w Marzyszu. Wieczorem naszym celem były Daleszyce i zapora w Borkowie.
➡️ Oblęgorek to wieś, w której znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza –kliknij!
➡️ Podzamcze Piekoszowskie, to wieś w której znajdują się ruiny Pałacu Tarłów. Jest to rezydencja w stylu barokowym wzniesiona w latach 1649–1655. Rezydencja została wybudowana na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
➡️Marzysz był w końcu XVI wieku wsią klasztoru cystersów wąchockich. W tym miejscu relaksowaliśmy się przy smakowitym grillu, świętokrzyskiej zalewajce i dobrym napitku wśród działkowej zieleni u naszej rodziny.
➡️Daleszyce. Pięknie odrestaurowany i oświetlony rynek w Daleszycach rozbłyskuje wieczorem kolorową fontanną.
➡️Zapora w Borkowie z pomostem widokowym. Plaża nad Zalewem w Borkowie ma długości około 300 metrów wyposażona jest w pięknie oświetlone molo oraz długi deptak spacerowy. Jest to miejsce, gdzie relaksują się duże grupy turystów.
➡️ Radom. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Radom położony w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną. Według legendy „O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie” pewien młodzieniec trafił niesiony głodem do pięknej, zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały jakby chcąc coś mu powiedzieć. Oczarowany tym pięknem wypowiedział „Rad dom bym tutaj zbudował”. To odczarowało wioskę. Jej mieszkańcy ugościli młodzieńca, a na tamtym miejscu wybudowano gród „Radom”. Oprócz kilku okazałych kościołów, Ratusza, zrewitalizowanej ulicy w centrum miasta, oraz Pomnika Jana Kochanowskiego – kliknij tu!
22 do 26 czerwca 2016 r.