Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to teren leżący pomiędzy Krakowem, a Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską. Naszym zdaniem to magiczne miejsca, bo zabytki położone są pośród przepięknych okoliczności przyrody – leśnych pagórków, malowniczych wapiennych ostańców, w pełnej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem.

Właśnie w tych miejscach, na szlaku orlich gniazd w odległej przeszłości na terenie Śląska i Małopolski powstawały pierwsze osady ludzkie, wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, które miały chronić szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. Na Szlaku Orlich Gniazd znajdują się: Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie, Zamek Olsztyn, Zamek i rezerwat „Ostrężnik” Zamek w Mirowie, Zamek w Bobolicach, Zamek „Bąkowiec”, Gród na Górze Birów w Podzamczu, Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Pałac w Pilicy, Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń, Zamek w Bydlinie, Zamek w Rabsztynie, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie, Zamek w Korzkwi, Wawel w Krakowie – kliknij!.

Spośród tych obiektów udało nam się zobaczyć: Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamek w Bobolicach, Zamek w Mirowie,  Zamek Olsztyn  k/Częstochowy. Przerwę na obiad zrobiliśmy w Pilicy, gdzie zjedliśmy wyśmienitą pizzę na Rynku – kliknij!  

Miejsca odwiedziliśmy wracając z Majówki w woj. śląskim – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.