Noc Świętojańska – Wianki nad Wisłą – najkrótsza noc w roku

Wianki związane z Nocą Świętojańską (Nocą Kupały) są obrzędem, który odbywa się w okresie letnim. Święto przypada na 23 czerwca wigilię św. Jana, poprzedzającą chrześcijańskie święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela w dniu 24 czerwca. Święto obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku.

W tę noc, jak co roku organizowana jest impreza „Wianki nad Wisłą„na Podzamczu obok Multimedialnego Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych w Warszawie.

Niezwykle malowniczym stał się zwyczaj zakładania wianków uplecionych z ziół i kwiatów. Na imprezie widać było kobiece głowy przyozdobione wiankami. Zgodnie z tradycją, wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, stały się symbolem niewinności. Jeśli kobieta wychodziła za mąż, mówiło się, że „straciła wianek”. Inna zabawa z wiankami polegała na puszczaniu przez dziewczęta wianka z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo.

W stolicy, na ogromnej scenie widzowie podziwiają polskie i zagraniczne kapele.

Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.