Muzeum Pałacu Króla Jana III


Muzeum Pałacu Króla Jana III to najstarsze polskie muzeum sztuki, założone w 1805 przez Potockich.  Historia pałacu: „W latach 1677–1680 była to typowa podmiejska rezydencja magnacka, w kształcie dworu polskiego z alkierzami. Projekt rozbudowy i dekoracji powierzono prawdopodobnie Tylmanowi z Gameren. Kierownictwo robót objął Augustyn Locci.

Po śmierci Sobieskiego w 1696 pałac był własnością jego synów. W 1720 najmłodszy syn królewski, Konstanty, sprzedał pałac Elżbiecie Sieniawskiej, która w kolejnych latach rozbudowała pałac, m.in. dodając skrzydła boczne. Po śmierci Elżbiety w 1729 r. dziedziczką została jej córka, Maria Zofia Denhoffowa, późniejsza żona wojewody ruskiego, księcia Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Ta oddała pałac w dożywotnią dzierżawę (tj. do 1733) następcy Jana III, królowi Augustowi II Mocnemu.

Kolejną dziedziczką została ich córka, Izabela Lubomirska, i działając szeroko na polu artystycznym wzbogaciła pałac o wiele dzieł sztuki oraz wzniosła na terenie dziedzińca nowe budowle. W 1799 r. właścicielem został jej zięć, Stanisław Kostka Potocki. Z jego inicjatywy w 1805 w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Obok prezentacji bogatych zbiorów sztuki europejskiej i dalekowschodniej, część centralną pałacu poświęcono pamięci Jana III i wspaniałej przeszłości narodowej. W 1892 pałac przeszedł do rąk Ksawerego Branickiego i pozostał w rodzie do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Adam Branicki”.

Spacer po Muzeum Pałacu Króla Jana III  z przewodnikami Fundacji Varsaviana nosił tytuł „SKARBY WILANOWSKIE – Opowieści frywolnych dam dworu” Naszym przewodnikiem była Pani Katarzyna Wójcik.

Królewski Ogród Światła to wystawa plenerowa przy pałacu w Wilanowie, w ramach której przed wejściem umieszczono Galerię obrazów znajdujących się w Muzeum Pałacu Króla Jana III. Ponadto na fasadzie pałacu wyświetlane Mappingi zawierają elementy pokazujące wnętrze pałacu – kliknij!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.