Ogród Krasińskich- spacer z przewodnikiem

Spacer po Ogrodzie Krasińskich był trzecim spacerem monitorującym po Ogrodzie. Tym razem z przewodnikiem Panem Mikołajem Węgier.
Uczestnicy spaceru otrzymali solidną garść informacji o historii Ogrodu i Parku Krasińskich, związanych z tym miejscem architektach i osobistościach oraz zmianach, które odbyły się na przestrzeni wieków. Dowiedzieliśmy się, że obok parku rozciągał się pasaż Simonsa oraz kramy nalewkowskie.

Pozostał po nich już tylko bruk i tory tramwajowe o nietypowym rozstawie (bo 1525 cm) obok pomnika bohaterów Monte Cassino.
Ogród został zbudowany według projektu jednego z najbardziej „warszawskich” architektów – Tylmana z Gameren. Pierwotnie był to po prostu park przy Pałacu Krasińskich. Publiczności udostępniony został w drugiej połowie XVIII wieku. Obok znajduje się Pałac Teppera-Dückerta (Pod Czterema Wiatrami ), który w 1944 został spalony i odbudowany w 1951 r., z głównym wejściem od ul. Długiej 38/40. Swą popularną nazwę zawdzięcza figurom czterech eoli: Boreasza – wiatru z północy, Zefira – wiatru z zachodu, Notosa – wiatru z południa i Eurosa – wiatru ze wschodu, ustawionych na filarach ogrodzenia oddzielającego dziedziniec od ulicy Długiej. Pełna nazwa to pałac Teppera-Dückerta, a pochodzi ona jego najznaczniejszych właścicieli.

Dowiedzieliśmy też, gdzie na terenie Ogrodu Krasińskich położony jest bunkier, z niepozornym domkiem na górze. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć go w środku.
Pałac Krasińskich wzniesiono w stylu barokowym w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego, a autorem jego był architekt Tylman z Gameren. Budowę rozpoczęto wiosną 1677 roku i do 1682 roku gotowy był w stanie surowym korpus główny. Dekorowanie wnętrz przerwała III wojna północna. Wewnątrz Pałacu Krasińskich mieści się biblioteka. 
Stojące przed pałacem kolorowe pegazy są pamiątką po „Roku Herberta 2008”.
Comiesięczne spacery są efektem konsultacji społecznych i mają na celu sprawdzenie czy według użytkowników przestrzegane są aktualnie ustalone zasady korzystania z parku. Spacer rozpoczął się przed bramą główną przy ul. Bohaterów Getta i w tym też miejscu się zakończył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.