Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. Zanim budynek przejął rolę muzeum, przeszedł bardzo długą i wyboistą drogę. W swoich progach gościł takie instytucje jak posterunek MO, dom starców i Dom Pomocy Społecznej. Po latach remontów i przygotowań, muzeum zainaugurowało swą działalność w 2009 roku. Rezydencja usytuowana w zabytkowym parku to miejsce, w którym w pierwszej połowie XX mieszkał brat – Jerzy Gombrowicz wraz z żoną Aleksandrą. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie.
Ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej „Ferdydurke”. Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary.
Na terenie muzeum organizowane są specjalne programy zwiedzania z przewodnikiem, dostosowane do wieku i zainteresowań grup szkolnych i turystycznych. Muzeum posiada multimedialną salę edukacyjną, w której odbywają się lekcje na temat twórczości Witolda Gombrowicza oraz wybranych problemów literatury polskiej. Podczas zwiedzania prowadzący nawiązuje do dokumentów, fotografii, filmów, pamiątek po rodzinie pisarza, licznych przedmiotów osobistych należących do Witolda Gombrowicza, a także cytatów literackich objętych ekspozycją.
Muzeum odwiedziliśmy 30 kwietnia 2017 r. podczas Majówki – kliknij!