Niemcy – Berlin

Wracamy do Berlina. W 5 dni udało nam się odwiedzić 15 miast. Był też multi kulti Berlin – stolica i największe miasto Niemiec, z wzajemne przenikającymi się kulturami (z jednoczesnym zachowaniem ich odrębności), z imponującymi zabytkami, świetnymi sklepami, światowej klasy restauracjami oraz bujnym życiem nocnym.
Zrobimy sobie kilku – godzinny spacer oglądając najważniejsze punkty miasta, zlokalizowane przy głównej Alei Unter den Linden (Aleja pod lipami), – która ma 1,5 km długości i 60 m szerokości. Aleja rozciąga się od placu Pariser Platz z Bramą Brandenburską do placu Lustgarten most Schloßbrücke na wschodzie.
Brama Brandenburska to symbol Pokoju i Wolności, na której znajduje się 5-metrowa miedziana rzeźba uskrzydlonej bogini Wiktorii, kierującej kwadrygą (antycznym, rzymskim wozem dwukołowym zaprzężonym w cztery konie).
Alexander Platz w jest to duży plac publiczny i węzeł komunikacyjny w centrum berlińskiej dzielnicy Mitte. Plac nazwano na cześć Aleksandra I, cara Rosji, podczas jego wizyty w Berlinie w 1805 roku. Przez Berlińczyków nazywany jest po prostu Alex. Transformacja jego w nowoczesne skrzyżowanie tranzytowe i dzielnicę handlową nastąpiła w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to wybudowano „S-Bahn” (sieć kolei naziemnej w 1882 roku) oraz „U-bahn” (sieć kolei podziemnej w 1913 roku).
W tym miejscu należy zjeść słynnego niemieckiego Döner kebab, robionego przez Turków.
– Zegar. Na placu znajduje się Zegar czasu światowego Urania, który pokazuje aktualny czas w 24 strefach czasowych świata.
Berliner Fernsehturm czyli wieża telewizyjna ma 368 metrów z galerią widokową na wysokości 203 m i restauracją na wysokości 207 m, stoi na terenie byłej NRD, na Alexanderplatz. Budowa jej trwała cztery lata, została oddana do użytku w październiku 1969 roku.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (niem. Denkmal für die ermordeten Juden Europas) to hołd oddany tym ofiarom. W zachodniej części dzielnicy Mitte, na południe od Bramy Brandenburskiej, znajduje się zespół 2711 betonowych filarów przypomina o największej zbrodni II wojny światowej. 

11 listopada 2013 r. Na wycieczkę z Polski do Niemiec, wyruszyliśmy nocą busem firmy Polskibus.pl z dworca Metro Młociny z Warszawy, a wysiedliśmy rano na dworcu Berlin ZOB. Po dojechaniu na miejsce wykupiliśmy kilkudniowy bilet na wszystkie linie komunikacji (metro, tramwaj, autobus, pociąg).

Zwiedziliśmy wiele miejsc, a wśród nich:
-Fernsehturm tj. wieża telewizyjna stojąca na wschód od Alexanderplatz,
-Kościół Najświętszej Marii Panny,
-Czerwony Ratusz, fontannę z Neptunem,
-Zegar światowy przy Alexanderplatz Urania-Weltzeituhr, pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata.
-Fontannę Przyjaźni Narodów na Alexanderplatz.
-Pomnik Drei Mädchen und ein Knabe,
-Wyspę Muzeów,
-Katedrę w Berlinie,
-Stara Galeria Narodowa to berlińskie muzeum, którego ekspozycja obejmuje XIX wieczne malarstwo i rzeźbę.
-Most Eiserne Brücke,
-Bodestrasse,
-Pomnik Reiterstandbild Friedrichs,
-Bundestag,
-Brama Brandenburska,
-Berlin Ostbahnhof,
-Mur berliński,
-most Oberbaumbrücke,
-Kościół Świętego Mikołaja,
-Katedrę świętej Jadwigi,
-Uniwersytet,
-największy w Europie plac Gendarmenmarkt,
Rzeźba ,,Berlin” powstała w 1987 roku. Motywem przewodnim jest zerwany łańcuch, który symbolizuje miasto Berlin rozerwane na dwie części wschodnią i zachodnią.
Checkpoint Charlie w okresie zimnej wojny jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim.  Obecnie atrakcja turystyczna.
Holocaust-Mahnmal to pomnik, miejsce upamiętniające zagładę Żydów podczas II wojny światowej.
Byliśmy też na jarmarku już Bożonarodzeniowym i próbowaliśmy niemieckich przysmaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.