Gdańsk w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest przepięknie ozdobiony. Migoczące blaskiem złote lwy gdańskie z herbem, dźwig portowy, układający prezenty, chłopiec grający na bębenku, fotel Heweliusza,na Długim Targu rozświetlony Termometr Fahrenheita.
➡️Przy ulicy Grobla, pomiędzy czterema lwami Fontanny Czterech Kwartałów wyrosła symboliczna, świetlista rzeźba dawnej studni oraz świetlista foto-rama z gdańskimi lwami i trójwymiarowe świetlne bramy.
➡️Inne miejsca ze świetlnymi dekoracjami oraz atrakcjami:
– fontanna Neptuna – podziwiamy tu 16-metrową choinkę, a nad głowami przechodniów migoczą ozdobne latarnie przy ulicy Długiej i Długim Targu.
– Targ Węglowy, rozstawiono tu Jarmark Bożonarodzeniowy – kliknij,
– Wielka Zbrojownia to najokazalszy świecki budynek, inspiracją do jego powstania stały się Hale Mięsne w holenderskiej miejscowości Haarlem.
➡️W zbrojowni znajdują się też stoiska jarmarku.
– ulica Mariacka w Gdańsku,
– Brama Złota oraz Zielona Brama wychodzi na Motławę, jest prawdopodobnie najstarszą bramą wodną w Gdańsku,
– Ratusz koło Neptuna i Dworu Artura,
– konkatedra – kościół Mariacki w Gdańsku, który jest nawiększym ceglanym kościół na świecie,
– Długie Pobrzeże jest to deptak nadwodny ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy,
– Filharmonia Bałtycka.
➡️Mieliśmy okazję wziąć udział w koncercie filharmonii bałtyckiej w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej – kliknij.
➡️W obrębie starówki można zobaczyć pozostałości średniowiecznych murów, a także:
– Halę Targową z 1896 na Głównym Mieście w Gdańsku, przy placu Dominikańskim. W jej podziemiach wyeksponowano zabytki z XII wieku.
– most Chlebowy z kłódkami (nazywanym też Mostem Miłości lub Mostem Zakochanych), z widokiem na Kanał Raduni
– Ratusz Starego Miasta, w którym oglądaliśmy wystawę Polskiej Szkoły Książki Obrazkowej, prezentującej około 100 książek polskich artystów, wydanych zarówno w ostatnich latach, jak i niedostępnych już na polskim rynku.
➡️Z Ratuszem Staromiejskim związany był sławny gdański uczony – astronom Jan Heweliusz. Pełnił on funkcje ławnika i pierwszego rajcy, a w ratuszowych piwnicach składował wyprodukowane przez siebie piwo. Na piętrze podziwiać można reprezentacyjną sień, imponującą Wielka Salę zwaną obecnie Salą Mieszczańską – z oryginalnym drewnianym stropem Do zwiedzania udostępniono również bogato dekorowany Gabinet Burmistrzaz wyposażeniem z XVII wieku.
– W kościele św. Katarzyny oglądamy płytę nagrobną astronoma Jana Heweliusza z 1659 roku. Na wieży zamontowano również w 2011 roku na wieży zamontowano jedyny na świecie zegar pulsarowy.
➡️Kolejne miejsca ważne i godne polecenia to Europejskie Centrum Solidarności, które znajduje przy placu Solidarności w Gdańsku. Obok niego znajduje się słynna stoczniowa Brama nr 2, gdzie Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumień gdańskich. Celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”.
➡️W budynku znajduje się ekspozycja stała w sześciu salach w których przedstawione są fakty ze współczesnej historii Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo narodowe – kliknij!
– Góra Gradowa – wzniesienie za dworcem kolejowym w Gdańsku, o wysokości 46 m n.p.m., z umiejscowionym na szczycie Krzyżem Milenijnym i punktem widokowym.
W Forcie Góry Gradowej stworzono wystawę na którą składa się 14 stałych ekspozycji związanych z historią fortu oraz broni. Całość prezentowane jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych – kliknij!
Miejsce zwiedzone podczas wycieczki po Trójmieście – kliknij.