Sandomierz leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”. Wracam do niego z dużą przyjemnością.
Dlaczego Sandomierz jest miastem Ojca Mateusza, a dlatego, że serial był kręcony w Sandomierzu. W związku z tym w mieście znajduje się wiele sklepików z pamiątkami związanymi z serialem.
Jest tu też muzeum figur woskowych, w którym można oglądać figury woskowe głównych bohaterów serialu Ojciec Mateusz. W muzeum odwzorowane są wnętrza: serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji.
Sandomierz zwiedziłam z miejskim przewodnikiem. Wśród obiektów, które zostały wymienione jako ważne dla miasta to:
– Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku,
– Bazylika Katedralna z XIV wieku wzniesiona ok. 1360, ze wspaniale zachowaną polichromią,
– Ratusz renesansowy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce,
– Zamek Kazimierzowski – dawną siedzibę królów i książąt Polski.
– Cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lublin diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
– Brama Opatowska, symbol miasta panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu.
– Podziemna trasa, która prowadzi po dawnych składach, magazynach kupców zamieszkujących niegdyś Sandomierz. Od czternastego i piętnastego wieku drążone pod miastem korytarze stawały się znakomitym schronieniem dla mieszkańców przed obcymi wojskami najeżdżającymi Sandomierz.
– Wąwóz Sandomierski (Królowej Jadwigi) rozdzielający wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich.
Odwiedziny m.in w 2010 – kliknij!