Czerwcówka na Śląsku

Na długi, majowo – czerwcowy weekend pojechaliśmy na Śląsk. Przy okazji odwiedziliśmy Częstochowę, Tychy, Sosnowiec, Będzin, Dąbrowę Górniczą, Jezioro Pogoria Pustynię Błędowską, Wzgórze Czubatka, Wzgórze Czubatka, a w drodze powrotnej zwiedziliśmy Radom.


Częstochowa. Wielokrotnie przejeżdżaliśmy przez Częstochowę. Jednak razem nigdy nie dane nam było zatrzymać się w położonym na jasnogórskim wzgórzu sanktuarium. Zwiedzanie tego miejsca należy zacząć od Bazyliki Jasnogórskiej i Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wychodząc z kaplicy można skierować się na schody prowadzące do Sali Rycerskiej. Skarbiec. Na sam koniec wspięliśmy się na Wieżę, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę.

Tychy – wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od wizyty w parku północnym zwanym Parkiem Trzech Stawów.
Później pojechaliśmy pozwiedzać miasto. Po drodze trafiliśmy na klasyczny, polski sobotni targ. Zobaczyliśmy także słynny Browar Tyski by dotrzeć do Starego Rynku i fontanny z delfinkami obok kościoła św. Marii Magdaleny. Ciekawostką był dla nas Hotel Stara Poczta ze Spa & Wellness, mieszczący się w jednym z najstarszych tyskich budynków z 1899 roku. Jak nazwa wskazuje, mieścił się w nim pierwszy Urząd Pocztowy w Tychach. Warto go zobaczyć tym bardziej, że znajduje się kilka kroków od Starego Rynku.

Sosnowiec to 200 tysięczne miasto położone nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Jedyne miejsce, w którym się zatrzymaliśmy to Cmentarz ewangelicki wchodzący w skład Cmentarza Wielowyznaniowego w Sosnowcu. Założony w 1894 r. Najciekawszy obiektem na cmentarzu jest mauzoleum Dietlów, zbudowane w 1912 r. według projektu Józefa Pomian-Pomianowskiego.

Będzin to miasto położone nad Czarną Przemszą. Tu znajdował się nasz nocleg. Nad Będzinem króluje piękny Zamek, który odwiedziliśmy podczas poprzedniej wizyty w mieście.

Dąbrowa Górnicza to miasto nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą. Najważniejsze punkty do odwiedzenia to Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej (figura Matki Bożej Anielskiej przed bazyliką), Pałac Kultury Zagłębia wraz z placem na którym stoi pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Ciekawostka! W roku 1990 postanowiono wysadzić w powietrze wzniesiony w roku 1970 Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Wywiercono nawet otwory na materiał wybuchowy. Wtedy młodzież Dąbrowy Górniczej przemianowała rzeźbę na pomnik Jimiego Hendrixa i Kurta Cobaina i oprotestowała akcję usunięcia statuły. Na część tego wydarzenia postawiono ławeczkę z podobizną Jimiego Hendrixa, której autorem jest rzeźbiarz Andrzej Szczepański z Dąbrowy Górniczej.

Jezioro Pogoria. Pogoria czyli rejon Pojezierza Dąbrowskiego to cztery zbiorniki wodne na terenie Dąbrowy Górniczej.
Dotarliśmy do dwóch: Pogoria I o powierzchni 75 ha, powstała w 1943 r. Jest otoczona lasami oraz zbudowanymi niegdyś ośrodkami wypoczynkowymi. Najczęściej zostały one wykupione i przerobione na pensjonaty, hotele i kluby. Jednym z takich miejsc jest Hotel Shuma, który stoi nad samym brzegiem jeziora na terenie o powierzchni 1,2 hektara, dysponuje 83 komfortowymi pokojami. Do dyspozycji gości jest sauna, bilard oraz bar.

Pogoria III to zbiornik poeksploatacyjny w zlewni cieku Pogoria, pochodzący z lat 70. XX wieku. Jezioro posiada bardzo czystą wodę filtrowaną przede wszystkim przez bardzo liczne małże – racicznice zmienne. Na jeziorze działa Jacht Klub Pogoria 3. W lecie odbywają się liczne regaty. Na chwilę odpoczynku zatrzymaliśmy się przy rozległej plaży z boiskiem do siatkówki plażowej, strzeżonego kąpieliska wraz z drewnianym molo, a także liczne punkty małej gastronomii.

Pustynia Błędowska największy w Polsce obszar lotnych piasków leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Punkty widokowe Czubatka oraz Róża Wiatrów.
Wzgórze Czubatka. Dojazd od miejscowości Klucze, na wzgórzu Czubatka. Miejsce z dużym parkingiem i tarasem widokowym z ławeczkami i altankami jest szczególnie popularne wieczorem. Z Czubatki prowadzi żółty szlak pieszy.
Róża Wiatrów (Klucze). Piękny punkt widokowy, który powstał w 2018. Dojazd do niego prowadzi leśną, szutrową drogą, w którą skręca się kilka kilometrów przed miejscowością Klucze. Trzeba uważać by nie przegapić tabliczki informacyjnej. Na miejscu znajduje się platforma widokowa, kompleks altan połączonych drewnianym molo oraz tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Piękne miejsce!

Radom. Ostatnim przystankiem podczas naszego wyjazdu był Radom. Muzeum Jacka Malczewskiego, Nowy Ratusz, kościół pw św. Jana Chrzciciela – Fara.

Zjedliśmy pyszny azjatycki obiad w Barze orientalnym w Radomiu –kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.