Podczas zimowej podróży na narty pokonaliśmy ponad 2,5 tys. km.
Trasa wiodła przez: Czechy (Ostrawa, Ołomuniec, Brno, Mikulov – granica czesko-austriacka) z przystankiem w Salzburgu (nareszcie!), docelowo jechaliśmy do Niedernsill gdzie znajdowała się nasza kwatera, odwiedziliśmy Piesendorf, Zeel am See, Saalbach, Kaprun, Kitzsteinhorn. Wracają odwiedziliśmy czeski Břeclav.
Mikulov (Czechy). Malownicze, czeskie miasto znajduje się kilka kilometrów od granicy z Austrią. Jest słynnym centrum winiarstwa. Specjalnością jest lokalne wino Svatý Urban. Aż szkoda, że przejeżdżając przez to miasto, zatrzymujemy się w nim tylko na drobne zakupy.
Rosenberger (Austria) to sieć restauracji przy autostradach na terenie Austrii. Lokal jest gustownie urządzony, oferuje dość duży wybór dań, sałatek i przekąsek. Jest w nim kącik zabaw dla dzieci. Przed wyjściem przechodzimy przez sklep z pamiątkami w którym znajdujemy – jak na Austrię przystało – wiele produktów poświęconych Wolfgangi Amadeusowi Mozartowi który jest austriackim kompozytorem i wirtuozem gry na instrumentach klawiszowych.
Salzburg (Austria). Austriackie miasto położone nad rzeką Salzach, w pobliżu granicy z Niemcami. Jest związane z Mozartem i słynnymi czekoladkami w kształcie kulki, stworzonymi przez cukiernika Paula Fürsta w 1890 roku i nazwane na cześć Wolfganga Amadeusa Mozarta jego nazwiskiem. Miejsca, które należy odwiedzić to:
- twierdza Hohensalzburg, zamek – forteca znajdująca się na wzgórzu ponad starym miastem, jest jednym z największych w Europie,
- pałac arcybiskupów Salzburga (Salzburger Residenz),
- zabytkowe centrum miasta, od 1996 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
- główna ulica zabytkowego centrum – Getreidegasse, przy której pod numerem 9 znajduje się dom narodzin Mozarta,
- pomnik Mozarta,
- dom urodzin Mozarta oraz drugie mieszkanie rodziny Mozartów – (Tanzmeisterhaus) przy Makartplatz,
- pałac Mirabell z ogrodami.











Niedernsill (Austria). To nasza narciarska kwatera, cieplutka, sympatyczna, mega wielka jak na 2 osoby (powierzchnią zbliżona do naszego mieszkania). Kiedy przyjechaliśmy, w naszych oczach pojawił się strach, bo przywitał nas starszy pan w opasce na czole, który budził jednoznaczne skojarzenia ze słynnym Austriakiem – Jozefem Fritzem. Pewnie pamiętacie, że Fritz w zakamarkach swego domu 20 lat przetrzymywał córkę. W domu, w którym zamieszkaliśmy, panuje totalny austriacki oldskul. Jest w nim wiele dobudówek z dodatkowymi drzwiami i zakamarkami. W piwnicy, gdzie umiejscowiona jest narciarnia, znajdują się m.in. 60-letnie narty, skrzynie. W całym domu są stare ozdoby, schody, obrazy, dywany na ścianach (jak w Polsce w czasach PRL). Czasem fajnie jest zetknąć się z prawdziwą historią danego kraju. Do tej pory, wszystkie kwatery mieliśmy nowoczesne, a ta jest naprawdę wyjątkowa.





Piesendorf (Austria). Już pierwszego dnia, okazało się, że pomimo braku śniegu w Polsce, w Alpach jest go pod dostatkiem. Te cudowne okoliczności przyrody, nastrajają nas niezwykle pozytywnie.



Dzięki karnetowi narciarskiemu Ski Alpin Card mieliśmy do dyspozycji 408 km tras narciarskich w ośrodkach: Kaprun, Zell am See oraz Saalbach. Zeel am See (Austria). Ośrodek narciarski utworzony z połączenia dwóch terenów Maiskogel i Schmittenhöhe. Oferuje łącznie 140 km nartostrad oraz 47 nowoczesnych wyciągów.



Saalbach (Austria). Sam rejon Saalbach, działa pod nazwą Skicircus. Posiada 270 km tras, w czterech połączonych miastach: Saalbach, Hinterglemm, Leogang, Fieberbrunn. Z całego ośrodka udało nam się „zwiedzić” jedynie niewielką część tej narciarskiej huśtawki.



Kaprun, Kitzsteinhorn (Austria) z lodowym barem z drinkami, lodowym instrumentem (wydającym niezwykłe dźwięki) oraz prawdziwy samochód marki Audi (zapewne przetransportowany na górę helikopterem). Lodowiec Kitzsteinhorn położony jest wysokości na 3.029 m n.p.m. Oprócz tras narciarskich znajdują się tu wykute w skale korytarze z dwoma platformami widokowymi. Na jednej z nich – Gipfelwelt 3.000 z platformą widokową „Top of Salzburg” – zdjęcie zrobił nam aparat ustawiony na tarasie widokowym. W tle widać niezwykłą panoramę najwyższych szczytów i wspaniałej przyrody Parku Narodowego Wysokich Taurów. Opis ośrodków narciarskich – kliknij!


Tauern Spa Hotel & Therme (Austria). Po nartach poszliśmy do term i saun. W obiekcie dostępne są baseny (dwa z nich z możliwością kąpieli na zewnątrz – można się zrelaksować patrząc na szczyt lodowca) a prócz nich sauny i łaźnie parowe. Przy jednym z basenów jest bar przy którym kelnerki serwują napoje gościom będącym w wodzie. Brakowało nam biczy wodnych.




Břeclav (Czechy). W drodze powrotnej zahaczyliśmy Brzecław (czes. Břeclav) miasto w Czechach, 50 km od Brna, leży w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją. Ostatnie zakupy w czeskim markecie, krótki spacer, zobaczyliśmy zamek (pierwotnie zamek renesansowy) z XVI wieku, w XIX wieku przebudowany w „romantyczną ruinę”.



Wyjazd w terminie od 17 do 25 stycznia 2020 r.