Zakochałam się w chodzeniu po górach od pierwszego wejrzenia. Myślałam, że jest to niemożliwe i że tego nie polubię, a jednak. Okazuje się, że w życiu na wszystko przychodzi czas. Ukłon dla znających uczucie zmęczenia i radości. Chodzeni zalecam jako receptę na nudę.
Pierwszy dzień.
➡️Janowiczki. Jedziemy w Pieniny. Po drodze zwiedzamy Kopiec Kościuszki Janowiczki. Z historii wynika, że pod wzgórzem zwanym Zamczyskiem, w 1794 roku doszło do zwycięskiej bitwy pomiędzy wojskami polskimi, a rosyjskimi. Tu w 1834 roku usypano Kopiec Kościuszki. W dwusetną rocznicę w 1994 roku u stóp Zamczyska odsłonięto pomnik Bartosza Głowackiego.
➡️Czerwony Klasztor – Słowacja. Kładka, a właściwie drewniany most typu wantowego od 2006 roku przeprowadza turystów przez Dunajec z Polski na stronę słowacką do miejscowości Czerwony Klasztor.
➡️Sromowce Niżne – Szczawnica-Sromowce Niżne. Pierwszego dnia przeszliśmy 26 km trasę. Szliśmy za dnia i wracaliśmy nocą, trasą gdzie spływają flisacy. Zaliczyliśmy po drodze Schronisko PTTK Orlica – Szczawnica, które znajduje się przy drodze pienińskiej, biegnącej po stronie Słowackiej
Drugi dzień.
➡️Trzy korony. Polecam wejść od strony Sromowce Niżnych „relaksacyjnym tempem” ok 1.5 h.
Zamek Pieniński, także Zamek Pieniny a dokładniej ruiny zamku położonego w Pieninach Właściwych, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.).
➡️Sokolnica. Z Trzech Koron poszliśmy niebieskim szlakiem na Zamek Pieniny, mijając Polanę Kosarzyska i Polanę Wyrobek. Z Polany Wyrobek poszliśmy na Bańków Gronik. Tam wybraliśmy niebieski szlak, który poprowadzi nas na Sokolicę. Nareszcie udało mi się zobaczyć słynną sosnę na Sokolicy licząca ponad 500 lat. Wszyscy wiedzą, że to znany i najpiękniejszy symbol Pienin. Niestety drzewo uległo dwóm poważnym wypadkom. We wrześniu 2018 r. w wyniku podmuchu wywołanego przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej, złamał się główny pęd. Drugi wypadek miał miejsce w 2021 roku, kiedy to odłamała się dolna, ostatnia już gałąź konaru sosny, w wyniku silnego wiatru.
3 dzień.
➡️Krościenko nad Dunajcem. W drodze powrotnej do Warszawy zahaczamy o sklep z serami oraz z pamiątkami, gdzie bokserka w koralach, sprzedaje łodzienie, łobucie, śporgaly. Rzuciliśmy ostatnie spojrzenie na Bug i wyruszyliśmy do Krakowa.
➡️Kraków. Spotkaliśmy w nim piękna para Młodych, tuż przy Oknie Papieskim przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie. Potem spacerkiem poszliśmy w stronę Wisły.
Wawel – wzgórze na lewym brzegu Wisły. Wzgórze Wawel wznosi się na wysokość 228 m n.p.m. Znajdują się na nim dwie zabytkowe budowle: Zamek Królewski i bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Z tarasu rozciąga się widok na Wisłę.
Sukiennice – to zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie na Starym Mieście, pośrodku Rynku Głównego. Dawniej serce handlu, obecnie dziedzictwo kulturowe ujęte przez UNESCO.
Krakowski obwarzanek. Znany na całym świecie krakowski obwarzanek sprzedawany jest na krakowskich ulicach w charakterystycznych niebieskich wózkach. Obwarzanek to wytrawne pieczywo o średnicy kilkunastu centymetrów, posypane makiem, solą, sezamem lub innymi posypkami.
9-11 października 2022 r.