Stan wojenny w Polsce trwał od 13 grudnia 1981 r. i został zawieszony 31 grudnia 1982 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, był niezgodnie z Konstytucją PRL. W praktyce bowiem konstytucja miała mniejsze znaczenie niż statut PZPR, który wprost odwoływał się do idei komunistycznej.
Znalazłam wspomnienia osoby, będącej naocznym świadkiem tego smutnego wydarzenia cyt: ”Gdy ujrzałem Milicję, serce zabiło mi szybciej, poczułem jak kiedyś – przykrą mieszankę bezradności, nienawiści i strachu. 28 lat temu w niedzielę 13 grudnia 1981 r. pierwszych żołnierzy zobaczyłem o godz. 6 nad ranem. Tupali nogami na mrozie i stali w bramach kamienic. Po nieprzespanej nocy nie zwróciłem na nich uwagi. Kilka godzin później pod Domem Partii stał już transporter opancerzony, a żołnierze wyłapywali przechodniów do odgarniania zwałów śniegu i zdzierania z murów solidarnościowych ogłoszeń sprzed 13 grudnia 1981 roku”.
Na placu Zamkowym w Warszawie, w rocznicę odbyła się rekonstrukcja sceny rozpędzania demonstracji przez siły ZOMO. Po jednej stronie były okrzyki „precz z komuną” i „gestapo”, z drugiej zaś milicyjne nyski nazywane sukami.
28 rocznica – 13 grudnia 2009 r.