Ciechocinek, Toruń, Koszalin, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Ustka, Biesiekierz, Grzybnica, Skępe.

Wakacje nad Bałtykiem mają w sobie jakiś urok. Zwiedzaliśmy północną część Polski. Jadąc z Warszawy na północ Polski, już podczas podróży udało zatrzymać i zobaczyć:
➡️Ciechocinek gdzie przystanęliśmy aby zwiedzić Uzdrowisko w Ciechocinku i pooddychać czystym powietrzem w 19 hektarowym Parku Zdrojowym, który został utworzony w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego w modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora.


➡️Toruń to miasto położone jest nad Wisłą i Drwęcą (częściowo w granicach miasta jej ujście wpada do Wisły), w Kotlinie Toruńskiej, stanowiącej część Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Zobaczyliśmy Ratusz Staromiejski, Pałac Dąmbskich (barokowa rezydencja rodziny herbu Godziemba z końca XVII w.), Brama Mostowa, Pomnik Mikołaja Kopernika, a w sklepie na Starym Mieście kupiliśmy pierniczki.


➡️Koszalin to miasto położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Miasto stało się na kilka dni naszą baza noclegowa i wypadowa. Z tego miejsca codziennie dojeżdżaliśmy nie tylko nad morzem ale do lasu i innych ciekawych miejsc. Centrum miasta znajduje się ok. 11 km od Morza Bałtyckiego. Wieczorem uczestniczyliśmy w niesamowitym pokazie fontann.


➡️Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kołobrzeskiego u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej.
➡️Ustronie Morskie miasteczko w którym byliśmy na plaży, a potem na spacerze w lesie, gdzie rośnie Dąb Bolesław. Jest to najstarszy dąb w Polsce, rosnący w Lesie Kołobrzeskim w gminie Ustronie Morskie ok. 15 km na południowy wschód od Kołobrzegu, uznany za jeden z najstarszych pomników przyrody w Polsce.

➡️Ustka położona na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego, a w zachodniej części miasta do morza uchodzi także strumień Czarna.
➡️Biesiekierz
 znany z uprawy zbóż i ziemniaków, postawił 1983r. największy w Europie i na świecie pomnik Ziemniaka. Inicjatorem budowy był Mariusz Roeder, który pragnął w ten sposób uwiecznić fakt wyhodowania 9 nowych odmian ziemniaka. Pomnik jest bardzo okazały – jego wysokość wynosi 9 m; sama bulwa ma 3,95 m. Autorem pomnika jest Wiesław Adamski.
➡️Grzybnica. Kręgi Kamienne pod Koszalinem. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Grzybnicy, stanowisko archeologiczne położone ok. 3 km na północ od wsi Grzybnica, niedaleko Koszalina, pochodzące z I-III wieku. Na porośniętym lasem terenie widoczne są kręgi kamienne i kurhany. Odkryte przez archeologów przedmioty z wyposażenia grobów należą do kultury wielbarskiej.
➡️Skępe. Sanktuarium NMP Skępskiej – Klasztor OO.Bernardynów

Od 10 do 21 lipca 2007 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.