Bieszczadzkie rejony jesienią

Z Warszawy wyruszyliśmy w rejon Bieszczad aby pochodzić po szlakach, a przy okazji odwiedzić kilka miast i miasteczek.

Sanok, Tyrawa Wołoska, Uherce Mineralne, Solina, Polańczyk, Lesko, Przysłup, Góra Sobień, Przemyśl, Połonina Wetlińska, Miasto Piastowe, Krosno, Połonina Caryńska, Rzeszów Sandomierz aby szczęśliwie wrócić do Warszawy.

1. Sanok to miasto Autosanu oraz Beksińskiego. Już ponad 800 lat wpisany jest w historię Podkarpacia. Miasto położone nad rzeką San, obecnie liczy ok. 35 tys mieszkańców. Właśnie tutaj w Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński i zgodnie z jego wolą jego prace znajdują się w muzeum – kliknij. Sanok to idealny przystanek w drodze na bieszczadzkie górskie szlaki.

2. Tyrawa Wołoska to wieś położona w powiecie sanockim.Tu znajdują się Ruiny dworu szlacheckiego.

3. Serpentyny niedaleko Tyrawy Wołoskiej. Najdłuższe serpentyny w Polsce znajdują się na drodze krajowej nr 28 z Sanoka do Przemyśla. Ta malownicza trasa nie tylko wznosi się, ale także wije pomiędzy drzewami prowadząc przez przełęcz Przysłup w Górach Słonnych. Droga ma swój początek w miejscowości Wujskie, a kończy się 7 kilometrów dalej w Tyrawie Wołoskiej.

4. Solina. Zapora na Solinie to betonowa konstrukcja o wysokości 82 m, długości 664 m, ważąca 2 mln ton, spiętrza wody Sanu i Solinki. Jest najwyższą w Polsce zaporą wodną. Nad Soliną można przejechać się kolejka linową oraz zwiedzić zaporę w środku.

5. Polańczyk to wczasowo – uzdrowiskowe miasteczko, jest malowniczo położony nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Do sanatorium w Polańczyku lubiła przyjeżdżać moja Mama.

6. Lesko leży na terenie Pogórza Bieszczadzkiego, nad rzeką San. Pierwsze wzmianki o Lesku pojawiły się już w 1480 roku. Miasto stanowi wspaniały start na bieszczadzkie szlaki.

7. Zamek Sobień znajduje się 12 km od Sanoka, przy ujściu potoku Adyszów do Sanu, na niewielkim wzgórzu nad rzeką San. Zamek Sobień to pozostałości po średniowiecznej budowli obronnej, widok z góry zapiera dech w sercu.

8. Przemyśl. Położony jest nad rzeką San, ma w swoim herbie bieszczadzkiego niedźwiedzia.

W Przemyślu znajduje się nietypowy, pochylony Rynek Starego Miasta, a na nim odnowione kościoły i kamienice, dzwonnica (w której na dole znajduje się muzeum dzwonów i fajek), słynna fontanna z niedźwiadkami, inne rzeźby i pomniki i ogrom szaletów.

Warto przejść się kładką lub mostem nad Sanem i zobaczyć po drugiej stronie – pomnik poległych żołnierzy, cerkiew i kościół.

9.Połonina Wetlińska i słynna Chatka Puchatka to najwyżej położone schronisko, na wysokości 1228 m n.p.m. Leży pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały – kliknij

10. Miasto Piastowe. W nim znajduje się zespół klasztorny Michalitów − Dom Macierzysty Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Założony został przez księdza Bronisława Markiewicza w 1898 roku i poświęcony w 1905 r.

11. Krosno. Miasto posiada duży rynek, a wokół niego późnogotyckie i barokowe wyremontowane kamienice z XVI–XVIII w., później przebudowywane i nadbudowywane Krosno słynie z produkcji szkła.

12. Połonina Caryńska. Uroda tego miejsca działa jak magnes, przyciąga tłumy. Na Połoninie Caryńskiej najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 m), główny wierzchołek ma 1250 m n.p.m. a pozostałe 1245, 1239 i 1148 m n.p.m. – kliknij

13. Rzeszów. Zaliczamy w drodze powrotnej spacer po starym mieście:
-Rynek z piękna studnią
-Muzeum Dobranocek
-Więżę Zegarową Kościoła Farnego oraz Wieżę przy Kościele Farnym
-rzeźbę Tadeusza Nalepy – kliknij

14. Sandomierz. Spacerkiem po Sandomierzu podziwialiśmy:
-Bramę Opatowską
-gotycki Ratusz z XIV wieku
-Rynek i stare kamienice.
-Miejsca znane z filmu „Ojciec Mateusz” – kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.