Cmentarz Stare Powązki powstał w 1790 r., obecnie zajmuje powierzchnię 43 ha, na którym pochowano około 2 milionów osób. Autorski spacer z przewodnikiem Zaułek Warszawski pt. „Gdy gaśnie pamięć ludzka…” przebiegł trasą:
➡️ START przy II bramie św. Honoraty gdzie można znaleźć napis: „Ku czci zgasłej małżonki śp. Honoraty ze Zwolińskich Mieczysławowej Lansbergowej tę bramę wzniósł i Miastu Warszawie ofiarował w czerwcu 1915 r. w smutku pozostały – mąż”. Wejścia na cmentarz broni rycerz, stylizowany nieco na rzymskiego legionistę. W istocie jest to milles Dei (rycerz boży), który uzbrojony w boskie emblematy zwycięża zło – węża. Natomiast po drugiej stronie znajduje się wieniec pogrzebowy ze wstęgą oraz symbolem pokoju i Chrystusa – PX. Zło zostało zwyciężone – bo wąż jest martwy, a za bramą rozciąga się kraina wiecznego, spokojnego życia – symbol PAX i lampki oliwne na skrzydłach bramy.
➡️ Grób Jerzego Kolanowsego a nad nim pomnik Chronosa (Boga czasu) wg projektu Wojciecha Chmiela.
➡️ Grób Stanisława Węgrzeckiego – prezydenta. W marcu 1807 został wiceprezydentem Warszawy, a od 4 lipca 1807 do grudnia 1815 był prezydentem miasta.
➡️ Grób Tadeusza Rudnickiego- BUZDYGANA. Pierwszy poległ w „Akcji pod arsenałem” w 1943 r.
➡️ Prochy Merliniego – królewskiego architekta.
➡️ Grób Władysław Stanisława Reymont (1867–1925), który został wyróżniony literacką nagrodą Nobla za powieść Chłopi. Grób ten w 1925 r. w zapoczątkował pochówek w „Alei zasłużonych” w której znajdują się m.in groby artystów: Bogusław Kaczyński piosenkarza, Grób Jerzego Połomskiego (Jerzy Pająk), Grób Kaliny Jędrusik. Jest tu też grób Aleksandera Janowskiego – nestora polskiej turystyki, pomysłodawcy PTTK! To dzięki niemu, mamy spacery z przewodnikami po Warszawie.
➡️ Grób z armatą Stanisława Weglowskiego. Jako podpułkownik był wynalazcą żelaznej lawety fortecznej tzw. lawety Węglowskiego. Była to pierwsza żelazna laweta w armii rosyjskiej i znalazła zastosowanie w artylerii nadbrzeżnej i fortecznej w 1846 r. Wcześniej, jako zasługujący na pochwałę publiczną, Węglowski został wymieniony wśród nagrodzonych przez komitet oddanych na wystawę Warszawską 1839 roku płodów, sztuk pięknych i krajowego przemysłu za koło do dorożki z kutego żelaza własnego wynalazku.
➡️ Grób generała-lejtnanta Fryderyka Karola Nesselrode i jego córki Marii Kalergis w Alei Katakumbowej. Maria Kalergis była miłością Norwida.
➡️ Grób Stanisława Jachowicza twórcy bajek i piosenek dla dzieci, jego wierszyk o kotku, nawet dzisiaj zna większość przedszkolaków „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku, I przyszedł kot doktór: «Jak się masz koteczku!”
➡️ Grób Marii Kownackiej to polska pisarka, tłumaczka z języka rosyjskiego, autorka „Dziennika Dziecięcego”. Autorka utworów m.in. w 1936 – Plastusiowy pamiętnik (na pomniku postać plastusia), w 1939 – Miała babuleńka kozła rogatego, 1947 – Jak mysz pod miotłą, 1950 – Entliczek pentliczek
➡️ Grób Niny Andrycz polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, recytatorka oraz poetka i pisarka. W latach 1947−1968 małżonka premiera Józefa Cyrankiewicza.
➡️ Grób Gustwa Holubka Wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, urodzony 21 kwietnia 1923 w Krakowie, zmarł w Warszawie 6 marca 2008 roku.
➡️ Grób Rodziców Chopina – jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii.