Murale na Ursynowie w Warszawie

Warszawska dzielnica Ursynów ma ponad 40 lat. Upamiętniając minione lata, w ramach budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) powstały „Ursynowskie Murale”. Przedsięwzięcie zakłada realizację kilku murali na ścianach bloków by je ożywić, pojawiłay się już:

  1. Stanisław Anioł z serialu „Alternatywy 4” na bloku Kazury 10, autorstwa Zuzanny Podlewskiej i Marcina Ślusarczyka. Jest to postać Stanisława Anioła, dozorcy z serialu „Alternatywy 4”, którego odtworzył Roman Wilhelmi (zmarły w 1991 r.)
  2. „Ptaki” latające Na Uboczu 4.
  3. „Niedźwiedź i motyl” na Meander 16 to projekt: Bakcyl Studio, realizacja: RedSheels.

4. Mural „Calineczka” powstał na podstawie pracy zbiorowej ośmiolatków ze SP 318 z klasy integracyjnej, opracowanej przez Marcina Ślusarczyka. Na bloku naszych Rodziców, Polinezyjskiej 6.
5. Połączenie wieloryba ze statkiem na Magellana 2, autorstwa Agaty Kopff, która w swą pracę nawiązała do nazwy ulicy upamiętniającej wielkiego podróżnika i odkrywcę.
6. „Śpiąca Syrenka” Zuzanny Podlewskiej na bloku przy Teligi 2. Według autorki ma być ona humorystycznym rozprawieniem się z negatywnym stereotypem Ursynowa jako sypialni Warszawy.
7.  Wiosenna dziewczyna z kwiatami we włosach na ul. Małej Łąki 7, autorstwa Marty Konarzewskiej. 
8. URSYNÓW. Cudowna pocztówka z Ursynowa na Małej Łąki 21, którą zaprojektował Bartek Podlewski.

Moja historia na Ursynowie.
Ursynów ma ponad 40 lat i wszyscy się nim zachwycają. Pewnie dlatego, że ta 150 tysięczna grupa ludzi tworzy wyjątkową społeczność. Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza – polskiego poety i historyka, członka Komisji Edukacji Narodowej, stąd też nazwa głównej ulicy na Ursynowie. Mamy żłobki, przedszkola, szkoły, licea i kilka uczelni np. SGGW, kościoły, multikino, przychodnie, kawiarnie i restauracje, wyścigi konne, las oraz parki m.in Przy Bażantarni, w którym co sobotę odbywa się parkrun Warszawa Ursynów! Jedynie czego nam brakuje to szpital z profesjonalną izbą przyjęć, który jest w planach. Mieszkamy na Ursynowie prawie 40 lat ale dobrze pamiętamy czasy, kiedy Ursynów nazywano brzydkim betonowym pustkowiem albo warszawską sypialnią. Wprowadziliśmy się na Ursynów latem 1979 roku, niedaleko obecnie wybudowanego Multikina przy KEN na Imielinie. Kawałek dalej owocowały sady, bo Ursynów w dużej mierze wybudowano na terenach rolnych. Pamiętam, jak mój tata pojechał naszym pomarańczowym Fiatem 125 p i załadował cały bagażnik, pysznych śliw. Za chwilę w miejscach sadów powstał Natolin, a następnie Kabaty. W naszej pamięci pozostał smak tych owoców. Moi rodzice nadal mieszkają w 10. piętrowym bloku usytuowanym niedaleko obecnego Multikina, a my na Natolinie. Kiedy w roku 1995 roku ruszyło Metro Warszawskie – historia Ursynów zaczął się rozrastać i sięgnął do granic Lasu Kabackiego. Możliwość przemieszczania się ludzi metrem, wywindowała ceny mieszkań. Zdjęcia historyczne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.