POCZĄTEK. Choroba po raz pierwszy została rozpoznana i opisana na świecie w grudniu 2019 roku. W Polsce pojawiła się w lutym 2020 r.
Koronawirus (COVID-19) zaatakował świat wywołując u ludzi zapalenie płuc spowodowane nowym wirusem SARS-CoV-2. Wszystko zaczęło się w środkowych Chinach (w mieście Wuhan), gdzie seria zachorowań zapoczątkowała pandemię na całym świecie. Objawy obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie a badania RTG klatki piersiowej wykazywały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Osoby dotknięte chorobą musiały być natychmiast izolowane od reszty. Standardową metodą diagnozowania było wykonanie testu przez pobranie wymazu nosowo-gardłowego lub zbadanie próbek plwociny. Niestety w Polsce test był zbyt kosztowny (ponad 500 zł) aby wykonywany był w każdym budzącym wątpliwości przypadku, na przykład gdy przeziębiliśmy się na wiosnę, to nikt nie chciał nam wykonać testu, ponieważ nie mieliśmy typowych objawów COVID-19. Aby zachować w pamięci przebieg zdarzeń, spisywaliśmy pamiętnik:
I FALA ZACHOROWAŃ na COVID
– Higiena. Niezbędne zatem było przestrzeganie zasad higieny tj. mycia rąk wodą z mydłem, dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Z uwagi na braki płynów do dezynfekcji, wiosną 2020 r. stał się on towarem chodliwym dlatego na butelkach pojawiały się napisy „Nie kradnij”. W sklepach konieczne było noszenie rękawiczek jednorazowych.
Z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań, rząd wprowadzał obostrzenia:
– IMPREZY! 8 marca 2020 r. odwołane zostały masowe imprezy, koncerty, wydarzenia. Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Od 6 czerwca 2020 r. uwolniono częściowo ograniczenia i zezwolono na organizację wesel max. do 150 osób.
– UCZELNIE. Od 10 marca do 30 września 2020 r. zamknięcie uczelni. Po kolei wszystkie uczelnie zaczęły odwoływać wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy z wyjątkiem tych, które odbywały się zdalnie.
– #Zostańwdomu, czyli domowa kwarantanna. Celem akcji było powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczenie kontaktów społecznych (nawet kosztem samotnych świąt wielkanocnych 2020), miało uchronić nas przed zachorowaniem oraz groźnymi powikłaniami związanymi z chorobą. Ludzie kultury, muzycy, politycy w mediach społecznościowych zamieszczali relacje, zdjęcia i pomysły na to, jak wykorzystują czas domowej kwarantanny, opisując je z hasztagiem #Zostańwdomu. Ani domowa kwarantanna trwała od 17 marca do 30 kwietnia, a Marcina jak się potem okazło do końca 2020 roku.
– MARKETY BUDOWLANE. 14 marca 2020 r. ukazało się rozporządzenie dotyczące zamknięcia m.in. bibliotek, muzeów, basenów, barów i restauracji, a także ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych, jak również zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dlatego ludzie postanowili wykorzystać okazję aby zrobić remonty w swych domach, na działkach. W marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych pojawiły się tłumy. Oczywiście my też wykonaliśmy małą rewitalizację mieszkania.
– LOTY. Od 15 marca do 17 czerwca 2020 r. odwołano międzynarodowe loty. Zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Obywatele RP mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą pod hasłem „Lot do domu”. Od dnia 3 lipca 2020 r. zaczęło obowiązać rozporządzenie, które znosiło obowiązek kwarantanny u obywateli Rzeczypospolitej Polskiej po powrocie do kraju z zagranicy oraz u obywateli innych państw UE, EFTA i Szwajcarii, a także ich małżonków i dzieci po przybyciu do Polski.
——————————————
ZGONY – od grudnia 2019 do sierpnia 2020 r. zmarło na Covid-19 na świecie ponad 840 tyś, w tym 2 tyś osób w Polsce.
——————————————
–WAKACJE 2020. Od 31 sierpnia do 13 września 2020 r. byliśmy na wakacjach w Paryżu – kliknij! Zdążyliśmy z nich szczęśliwie wrócić, a po trzech dniach weszło rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym m.in. z Francji do Polski w okresie od 16 do 29 września 2020 r.
–SZKOŁY. Od 16 marca 2020 r. zostały zamknięte szkoły o czym poinformował premier Polski Mateusz Morawiecki. Dzieci i młodzież uczyły się zdalnie. W zależnościom od władz samorządowych część z nich 18, a druga 25 maja 2020 r. wznowiła działalność. Dotyczyło to przedszkoli oraz klasy I-III. Zakończenie roku szkolnego było bardzo nietypowe, gdyż świadectwa szkolne rozdawane były w sekretariatach bez oficjalnych akademii szkolnych.
– FIRMY. Od 17 marca 2020 r. pracownicy firmy m.in. naszej przeszli na pracę zdalną. Niektórzy wrócili do pracy w maju, a inni dostali komunikat o pozostaniu w domu do końca roku 2020 r.
– LASY PAŃSTWOWE. Od 3 do 11 kwietnia 2020 r. wydano zakaz wstępu do lasów państwowych. „Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich” – piszą Lasy. „Niepoważne potraktowanie zakazu” oznacza 500 zł mandatu od Straży Leśnej lub Straży Parku Narodowego. Albo nawet od 5 do 30 tys. zł, jeśli zostanie skierowany wniosek o ukaranie do inspekcji sanitarnej, a ta się do niego przychyli.
– WIELKANOC 2020 przypadła w dniach 12-13 kwietnia 2020 r. Minister Zdrowi Łukasz Szumowski zwrócił się do Polaków z apelem, by nie spotykać się przy rodzinnym stole, aby te święta były świętami życia, a nie śmierci. Powiedział, że spotkania mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się tego wirusa i śmierci ludzi, którzy mogliby przeżyć.
– MASECZKI. Od 16 kwietnia 2020 r. 30 maja 2020 r. wprowadzono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz dlatego Ci, co umieli szyć, wzięli się do szycia masek wielorazowych!
W rozporządzeniu sprecyzowano, że nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa w „środkach publicznego transportu zbiorowego (…) oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie” oraz w „miejscach ogólnodostępnych”. Wśród „miejsc ogólnodostępnych” wymienione zostały: drogi i place, zakłady pracy oraz budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.
30 maja 2020 r. częściowo zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa! Pozostał jednak w takich miejscach jak komunikacja miejska, sklepy, urzędy czy kościoły. W biurach, jeżeli nie pracuje się z klientem, a pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, nie należy nosić maseczki.
– ZTM. Od 2 maja 2020 r. niektórzy (w tym Ania) wrócili do pracy. Jeżdżąc ze stacji metra Kabat na Marymont miało sią wrażenie, że 150. tyś Ursynów pracuje zdalnie. Metro i autobusy były puste. ZTM przeprowadzał szereg akcji informacyjnych (uwzględniając bieżące zmiany) w formie plakatów wywieszanych w pojazdach jak i na wiatach przystankowych, spotów wyświetlanych na ekranach monitorów znajdujących się w pojazdach czy informacji głosowych przypominających o obowiązku zakrywania ust i nosa.
– OGRANICZENIA w ZTM. Już od 1 czerwca 2020 roku w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego na pokład może wejść nie więcej pasażerów, niż równowartość 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe. Połowa siedzących musi pozostać wolna.
– ZAWIESZENIE kart miejskich ZTM. Pasażerowie, którzy w czasie zagrożenia epidemicznego nie korzystali z komunikacji publicznej, mogli złożyć wniosek o zawieszenie biletu długookresowego. Bilet można zawiesić i odwiesić tylko raz.
MINISTERSTWO ZDROWIA – aktualizacja zaleceń 3 sierpnia 2020 r. – kliknij
Zalecenia podczas choroby są następujące:
-wypoczywaj, pij wodę, a w razie potrzeby zażyj lek przeciwgorączkowy lub przeciwbólowy – to główne zalecenia dla osób z łagodną infekcją COVID-19
-w razie pojawienia się trudności w oddychaniu, bólu w klatce piersiowej, utraty przytomności lub niebieskawego zabarwienia ust czy twarzy – dzwoń po pogotowie
-stosuj zasady higieny i dystansuj się – to najlepsze metody na zapobieganie dalszej transmisji wirusa.
II FALA ZACHOROWAŃ – jesień – zima 2020
Z uwagi na ogromny wzrost nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie, a przede wszystkim w Polsce władze wprowadziły kolejne obostrzenia:
– Żółta strefa została wprowadzona w Warszawie od 10 października 2020 r. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 130 210, zmarło do tej pory 3039 osób.
– Maseczki od 10 października 2020 r. wprowadzono kolejny raz obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, dlatego Ci, co umieli szyć, wzięli się do szycia masek wielorazowych!
– Czerwona strefa od 17.10. 2020 r. Warszawa w czerwonej strefie epidemicznej.
——————————————
ZGONY – stan na 30/09/2020 r. od początku pandemii na świecie zmarło ponad 1,1 mln, w tym w Polsce 2,5 tyś osób.
——————————————
– OGRANICZENIA od 24 października 2020 r.
Wskaźniki zakażeń wymknęły się spod kontroli w Polsce zmarło 4019 osób zmarło, dlatego wprowadzono ograniczenia:
*Edukacja. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych funkcjonują bez zmian, w trybie stacjonarnym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się w trybie zdalnym.
*Dzieci. W godzinach 8-16 w dniach nauki szkolnej istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
*Gastronomia. Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji i innych lokali gastronomicznych. Możliwa jest realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
*Handel. Ograniczenia w sklepach są uzależnione od wielkości sklepu. Obowiązują limity dotyczące liczby osób w sklepach. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 to 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 to 1 osoba na 15 m2.
* Spotkania. Zgromadzenia publiczne i spotkania do 5 osób. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.
CMENTARZE ZAMKNIĘTE – 31 października, 1 listopada i 2 listopada 2020 r. cmentarze zostały zamknięte.
——————————————
ZGONY – stan na 31.11.2020 r. od początku pandemii na Covid-19 na świecie zmarło 1,5 mln, w tym w Polsce 17,1 tyś osób.
—————————————–
KWARANTANNA – na świąta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2021
Od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. (czyli końca ferii zimowych w Polsce) wprowadzono kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy zamknięte zostały hotele (również na ruch służbowy).
Zgodnie z zapowiedziami Adama Niedzielskiego (ministra zdrowia), od 28 grudnia 2020 r. zamknięte zostaną także:
-Galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek),
-Hotele (bez wyjątku, zakazany także ruch służbowy),
-Stoki narciarskie (to okres polskich ferii dla dzieci),
-Na Sylwestra wprowadzony zostanie zakaz przemieszczenia się od godz. 19 w sylwestra (31 grudnia) do godz. 6 w Nowym 2021 roku.
Osoby przyjeżdżające trakcie kwarantanny narodowej do Polski czeka obowiązkowa kwarantanna.
Nasz wyjazd na zimowy urlop 2020 r. był możliwy tylko i wyłącznie dziękiu naszej rodzinie mieszkającej na południu Polski – kliknij!
SZCZEPIENIA. Od 27 grudnia 2020 roku rozpoczęły się w Polsce szczepienia, które wyzwalające naturalną produkcję przeciwciał i stymulują komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Polacy szczepieni są grupami oraz rocznikowo.
Korzystając ze źródła www.rp.pl
„Jako pierwsza w Polsce i w UE została dopuszczona do użycia szczepionka koncernu Pfizer i firmy biotechnologicznej BioNTech, oparta na technologii mRNA. Drugą dopuszczoną do użycia w Polsce i w UE szczepionką była szczepionka koncernu Moderna – również oparta na technologii mRNA.
Pod koniec stycznia 2021 r, do użycia w Polsce i UE dopuszczono szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca – to tzw. szczepionka wektorowa, w której nośnikiem informacji o białku koronawirusa jest cząsteczka niegroźnego dla człowieka adenowirusa.
W marcu do użycia w Polsce i w UE dopuszczono szczepionkę koncernu Johnson&Johnson – to również szczepionka wektorowa, w której nośnikiem informacji o białku koronawirusa jest adenowirus.”
MAJ 2021 r. Przyszedł czas na moje szczepieniem, wykonane preparatem Pfizer w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie.
——————————————
ZGONY – od początku pandemii do maja 2021 na Covid-19 na świecie zmarło ponad 4,36 mln chorych, w tym w Polsce 73 tyś osób.
——————————————