Koronawirus w Polsce – od wybuchu pandemi 12/2019 do szczepienia 05/2021

POCZĄTEK. Choroba po raz pierwszy została rozpoznana i opisana na świecie w grudniu 2019 roku. W Polsce pojawiła się w lutym 2020 r.
Koronawirus (COVID-19) zaatakował świat wywołując u ludzi zapalenie płuc spowodowane nowym wirusem SARS-CoV-2. Wszystko zaczęło się w środkowych Chinach (w mieście Wuhan), gdzie seria zachorowań zapoczątkowała pandemię na całym świecie. Objawy obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie a badania RTG klatki piersiowej wykazywały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Osoby dotknięte chorobą musiały być natychmiast izolowane od reszty. Standardową metodą diagnozowania było wykonanie testu przez pobranie wymazu nosowo-gardłowego lub zbadanie próbek plwociny. Niestety w Polsce test był zbyt kosztowny (ponad 500 zł) aby wykonywany był w każdym budzącym wątpliwości przypadku, na przykład gdy przeziębiliśmy się na wiosnę, to nikt nie chciał nam wykonać testu, ponieważ nie mieliśmy typowych objawów COVID-19. Aby zachować w pamięci przebieg zdarzeń, spisywaliśmy pamiętnik:

I FALA ZACHOROWAŃ na COVID

– Higiena. Niezbędne zatem było przestrzeganie zasad higieny tj. mycia rąk wodą z mydłem, dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Z uwagi na braki płynów do dezynfekcji, wiosną 2020 r. stał się on towarem chodliwym dlatego na butelkach pojawiały się napisy „Nie kradnij”. W sklepach konieczne było noszenie rękawiczek jednorazowych.

Z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań, rząd wprowadzał obostrzenia:
IMPREZY! 8 marca 2020 r. odwołane zostały masowe imprezy, koncerty, wydarzenia. Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Od 6 czerwca 2020 r. uwolniono częściowo ograniczenia i zezwolono na organizację wesel max. do 150 osób.

UCZELNIE. Od 10 marca do 30 września 2020 r. zamknięcie uczelni. Po kolei wszystkie uczelnie zaczęły odwoływać wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy z wyjątkiem tych, które odbywały się zdalnie.

#Zostańwdomu, czyli domowa kwarantanna. Celem akcji było powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczenie kontaktów społecznych (nawet kosztem samotnych świąt wielkanocnych 2020), miało uchronić nas przed zachorowaniem oraz groźnymi powikłaniami związanymi z chorobą. Ludzie kultury, muzycy, politycy w mediach społecznościowych zamieszczali relacje, zdjęcia i pomysły na to, jak wykorzystują czas domowej kwarantanny, opisując je z hasztagiem #Zostańwdomu. Ani domowa kwarantanna trwała od 17 marca do 30 kwietnia, a Marcina jak się potem okazło do końca 2020 roku.

MARKETY BUDOWLANE. 14 marca 2020 r. ukazało się rozporządzenie dotyczące zamknięcia m.in. bibliotek, muzeów, basenów, barów i restauracji, a także ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych, jak również zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dlatego ludzie postanowili wykorzystać okazję aby zrobić remonty w swych domach, na działkach. W marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych pojawiły się tłumy. Oczywiście my też wykonaliśmy małą rewitalizację mieszkania.

LOTY. Od 15 marca do 17 czerwca 2020 r. odwołano międzynarodowe loty. Zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Obywatele RP mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą pod hasłem „Lot do domu”. Od dnia 3 lipca 2020 r. zaczęło obowiązać rozporządzenie, które znosiło obowiązek kwarantanny u obywateli Rzeczypospolitej Polskiej po powrocie do kraju z zagranicy oraz u obywateli innych państw UE, EFTA i Szwajcarii, a także ich małżonków i dzieci po przybyciu do Polski.
——————————————
ZGONY – od grudnia 2019 do sierpnia 2020 r. zmarło na Covid-19 na świecie ponad 840 tyś, w tym 2 tyś osób w Polsce.
——————————————

WAKACJE 2020. Od 31 sierpnia do 13 września 2020 r. byliśmy na wakacjach w Paryżu – kliknij! Zdążyliśmy z nich szczęśliwie wrócić, a po trzech dniach weszło rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym m.in. z Francji do Polski w okresie od 16 do 29 września 2020 r.

SZKOŁY. Od 16 marca 2020 r. zostały zamknięte szkoły o czym poinformował premier Polski Mateusz Morawiecki. Dzieci i młodzież uczyły się zdalnie. W zależnościom od władz samorządowych część z nich 18, a druga 25 maja 2020 r. wznowiła działalność. Dotyczyło to przedszkoli oraz klasy I-III. Zakończenie roku szkolnego było bardzo nietypowe, gdyż świadectwa szkolne rozdawane były w sekretariatach bez oficjalnych akademii szkolnych.

FIRMY. Od 17 marca 2020 r. pracownicy firmy m.in. naszej przeszli na pracę zdalną. Niektórzy wrócili do pracy w maju, a inni dostali komunikat o pozostaniu w domu do końca roku 2020 r. 

LASY PAŃSTWOWE. Od 3 do 11 kwietnia 2020 r. wydano zakaz wstępu do lasów państwowych. „Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich” – piszą Lasy. „Niepoważne potraktowanie zakazu” oznacza 500 zł mandatu od Straży Leśnej lub Straży Parku Narodowego. Albo nawet od 5 do 30 tys. zł, jeśli zostanie skierowany wniosek o ukaranie do inspekcji sanitarnej, a ta się do niego przychyli.

WIELKANOC 2020 przypadła w dniach 12-13 kwietnia 2020 r. Minister Zdrowi Łukasz Szumowski zwrócił się do Polaków z apelem, by nie spotykać się przy rodzinnym stole, aby te święta były świętami życia, a nie śmierci. Powiedział, że spotkania mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się tego wirusa i śmierci ludzi, którzy mogliby przeżyć.

MASECZKI. Od 16 kwietnia 2020 r. 30 maja 2020 r. wprowadzono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz dlatego Ci, co umieli szyć, wzięli się do szycia masek wielorazowych!
W rozporządzeniu sprecyzowano, że nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa w „środkach publicznego transportu zbiorowego (…) oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie” oraz w „miejscach ogólnodostępnych”. Wśród „miejsc ogólnodostępnych” wymienione zostały: drogi i place, zakłady pracy oraz budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.
30 maja 2020 r. częściowo zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa! Pozostał jednak w takich miejscach jak komunikacja miejska, sklepy, urzędy czy kościoły. W biurach, jeżeli nie pracuje się z klientem, a pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, nie należy nosić maseczki.

ZTM. Od 2 maja 2020 r. niektórzy (w tym Ania) wrócili do pracy. Jeżdżąc ze stacji metra Kabat na Marymont miało sią wrażenie, że 150. tyś Ursynów pracuje zdalnie. Metro i autobusy były puste. ZTM przeprowadzał szereg akcji informacyjnych (uwzględniając bieżące zmiany) w formie plakatów wywieszanych w pojazdach jak i na wiatach przystankowych, spotów wyświetlanych na ekranach monitorów znajdujących się w pojazdach czy informacji głosowych przypominających o obowiązku zakrywania ust i nosa. 
OGRANICZENIA w ZTM. Już od 1 czerwca 2020 roku w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego na pokład może wejść nie więcej pasażerów, niż równowartość 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe. Połowa siedzących musi pozostać wolna.
ZAWIESZENIE kart miejskich ZTM. Pasażerowie, którzy w czasie zagrożenia epidemicznego nie korzystali z komunikacji publicznej, mogli złożyć wniosek o zawieszenie biletu długookresowego. Bilet można zawiesić i odwiesić tylko raz.

MINISTERSTWO ZDROWIA – aktualizacja zaleceń 3 sierpnia 2020 r. – kliknij
Zalecenia podczas choroby są następujące:
-wypoczywaj, pij wodę, a w razie potrzeby zażyj lek przeciwgorączkowy lub przeciwbólowy – to główne zalecenia dla osób z łagodną infekcją COVID-19
-w razie pojawienia się trudności w oddychaniu, bólu w klatce piersiowej, utraty przytomności lub niebieskawego zabarwienia ust czy twarzy – dzwoń po pogotowie
-stosuj zasady higieny i dystansuj się – to najlepsze metody na zapobieganie dalszej transmisji wirusa.

II FALA ZACHOROWAŃ – jesień – zima 2020
Z uwagi na ogromny wzrost nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie, a przede wszystkim w Polsce władze wprowadziły kolejne obostrzenia:
Żółta strefa została wprowadzona w Warszawie od 10 października 2020 r. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 130 210, zmarło do tej pory 3039 osób.
Maseczki od 10 października 2020 r. wprowadzono kolejny raz obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, dlatego Ci, co umieli szyć, wzięli się do szycia masek wielorazowych!
Czerwona strefa od 17.10. 2020 r. Warszawa w czerwonej strefie epidemicznej.
——————————————
ZGONY – stan na 30/09/2020 r. od początku pandemii
na świecie zmarło ponad 1,1 mln, w tym w Polsce 2,5 tyś osób.
——————————————

OGRANICZENIA od 24 października 2020 r.
Wskaźniki zakażeń wymknęły się spod kontroli w Polsce zmarło 4019 osób zmarło, dlatego wprowadzono ograniczenia:
*Edukacja. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych funkcjonują bez zmian, w trybie stacjonarnym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się w trybie zdalnym.
*Dzieci. W godzinach 8-16 w dniach nauki szkolnej istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
*Gastronomia. Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji i innych lokali gastronomicznych. Możliwa jest realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
*Handel. Ograniczenia w sklepach są uzależnione od wielkości sklepu. Obowiązują limity dotyczące liczby osób w sklepach. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 to 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 to 1 osoba na 15 m2.
* Spotkania. Zgromadzenia publiczne i spotkania do 5 osób. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.
CMENTARZE ZAMKNIĘTE – 31 października, 1 listopada i 2 listopada 2020 r. cmentarze zostały zamknięte.
——————————————
ZGONY – stan na 31.11.2020 r. od początku pandemii na Covid-19 na świecie zmarło 1,5 mln, w tym w Polsce 17,1 tyś osób.
—————————————–

KWARANTANNA – na świąta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2021
Od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. (czyli końca ferii zimowych w Polsce) wprowadzono kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy zamknięte zostały hotele (również na ruch służbowy).
Zgodnie z zapowiedziami Adama Niedzielskiego (ministra zdrowia), od 28 grudnia 2020 r. zamknięte zostaną także:
-Galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek),
-Hotele (bez wyjątku, zakazany także ruch służbowy),
-Stoki narciarskie (to okres polskich ferii dla dzieci),
-Na Sylwestra wprowadzony zostanie zakaz przemieszczenia się od godz. 19 w sylwestra (31 grudnia) do godz. 6 w Nowym 2021 roku.
Osoby przyjeżdżające trakcie kwarantanny narodowej do Polski czeka obowiązkowa kwarantanna.
Nasz wyjazd na zimowy urlop 2020 r. był możliwy tylko i wyłącznie dziękiu naszej rodzinie mieszkającej na południu Polski – kliknij!

SZCZEPIENIA. Od 27 grudnia 2020 roku rozpoczęły się w Polsce szczepienia, które wyzwalające naturalną produkcję przeciwciał i stymulują komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Polacy szczepieni są grupami oraz rocznikowo.

Korzystając ze źródła www.rp.pl
„Jako pierwsza w Polsce i w UE została dopuszczona do użycia szczepionka koncernu Pfizer i firmy biotechnologicznej BioNTech, oparta na technologii mRNA. Drugą dopuszczoną do użycia w Polsce i w UE szczepionką była szczepionka koncernu Moderna – również oparta na technologii mRNA.
Pod koniec stycznia 2021 r, do użycia w Polsce i UE dopuszczono szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca – to tzw. szczepionka wektorowa, w której nośnikiem informacji o białku koronawirusa jest cząsteczka niegroźnego dla człowieka adenowirusa.
W marcu do użycia w Polsce i w UE dopuszczono szczepionkę koncernu Johnson&Johnson – to również szczepionka wektorowa, w której nośnikiem informacji o białku koronawirusa jest adenowirus.”

MAJ 2021 r. Przyszedł czas na moje szczepieniem, wykonane preparatem Pfizer w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie.

——————————————
ZGONY – od początku pandemii do maja 2021 na Covid-19 na świecie zmarło ponad 4,36 mln chorych, w tym w Polsce 73 tyś osób.
——————————————

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.