Krynica Morska, Piaski, Stegna, Jantar, Mikoszewo, Elbląg

Jako receptę na nudę zalecam długi weekend nad Morzem Bałtyckim, szczególnie w urokliwym rejonie Mierzei Wiślanej.

Z Warszawy dotarliśmy do Krynicy Morskiej, gdzie zarezerwowaliśmy kwaterę, ale też odwiedziliśmy miejscowości: Piaski, Stegnę, Jantar, Mikoszewo, a w drodze powrotnej Elbląg.

Mierzeja Wiślana to100-kilometrowy wąski pas lądu (mający od jednego do dwóch kilometrów szerokości), który z jednej strony otaczają słodkie wody Zalewu Wiślanego a od drugiej słone morskie od Zatoki Gdańskiej.

➡️Krynica Morska. Plaże Krynicy Morskiej należą do wyjątkowych pięknych. Mają 25 kilometrów długości. Jasny, prawie biały piasek jest niewątpliwie największym atutem dla których warto spędzić wczasy w Krynicy Morskiej.
Projekt o nazwie „Biała Plaża” spowodował, że na plaży zaistniał ład i porządek oraz jednolite rozwiązania – m.in. radiowęzeł, kadrę Ratowników WOPR, na plaży odbywają się animacje.

➡️Piaski. Do samych Piasków czyli granicy Polski z Rosją, oprócz białej plaży można znaleźć gęste lasy, a wśród nich cudowną drogę rowerowa R-10. Potocznie nazywana jest też ścieżką rowerową Mikoszewo-Piaski.

Jest to szlak wiodący od prawego brzegu Wisły nieopodal Mikoszewa, przez Jantar, Kąty Rybackie, Krynicę Morską i Piaski, aż do granicy z Rosją (obwodem kaliningradzkim). Całkowita długość R-10 wynosi ponad 50 kilometrów.

➡️Stutthof. Obowiązek obywatelski nakazuje odwiedzić to przerażające miejsce Stutthof czyli niemiecki obóz koncentracyjny.

KL Stutthof został włączony do planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, stając się obozem zagłady. Szacuje się, że w latach 1939−1945 w obozie przetrzymywano około 110 tys. osób, z czego zginęło około 65 tys.

Muzeum Stutthof w Sztutowie – muzeum utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof, na mocy uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962. 

➡️Stegna ma przecudną piaszczystą i bardzo szeroką plażę z miałkim piaseczkiem. Jednak od centrum miasta na plażę trzeba długo maszerować bo czasem 2.5 km.

Stegna uważana jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości Mierzei Wiślanej, równie popularna i zatłoczona w sezonie letnim jak pobliski Jantar.

➡️Jantar leży na styku Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Jest miejscem, gdzie odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Do tego w miejscowej Szkole Podstawowej znajduje się Muzeum Bursztynnictwa.

➡️ Mikoszewo. Przeprawa promowa Świbno – Mikoszewo Przeprawa promowa na Wiśle między Świbnem a Mikoszewem czynna jest każdego roku od końca kwietnia do połowy października. Godziny kursowania promu (codziennie): 5.20 do 22.00 co 30 min., a w przypadku dużego natężenia ruchu w sposób ciągły.

➡️Elbląg leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Po rewitalizacji jest naprawdę urokliwy.

To pierwsze polskie miasto, w którym znalazłam kościół zamieniony na galerię (!).

Mieszkaniec Elbląga to Elblążanin!
Najważniejszym mieszkańcem jest Piekarczyk! Według legendy, w 1521 roku Krzyżacy postanowili napaść na Elbląg. A kiedy chcieli wedrzeć się na teren miasta, dzielny Piekarczyk przeciął swoją piekarską łopatą grube sznury, na których wisiała dębowa krata znajdująca się w bramie. Sznury zaczęły pękać i krata w końcu osunęła się na dół. Dzięki temu Krzyżacy odstąpili od murów miasta.

Na jego cześć miasto postawiło figurki Piekarczyków. Każda z figurek elbląskiego Piekarczyka to mosiężne odlewy wyglądające niczym krasnale we Wrocławiu, mające ok.50 cm każda:
☑️Piekarczyka z kotwicą,
☑️Piekarczyk z książką przed Biblioteką Elbląską,
☑️Piekarczyk z gęsim piórem przy I Liceum Ogólnokształcącym,
☑️Piekarczyk z wagą szalkową,
☑️ Piekarczyk z wędką.

08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.