Misterium Męki Pańskiej to przedstawienie pasyjne o męce i śmierci Chrystusa. Inscenizacja zawierała ostatnią Wieczerzę, zdradę Judasza, modlitwę w Ogrójcu, sąd i skazanie Jezusa, drogę krzyżowa. Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej odbyła się na Rynku Miejskim w Górze Kalwarii. Przygotowana została przez aktorów – amatorów, mieszkańców Góry Kalwarii i okolic.
Kontrowersyjne publiczne widowisko teatralne, rozpoczyna się sceną historyczną odwołującą do tradycji wpisywania do akt miejskich, wyroku wydanego na Jezusa. Po odczytaniu „Dekretu Piłata” z 1761 roku, kilkudziesięciu aktorów w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odgrywa wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od zaparcia się Piotra (kiedy to Piotr nie przyznał się wobec ludzi, że zna Jezusa Chrystusa) i sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową – spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza – aż do Ukrzyżowania.










Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl
————————————————————————
Historyczne zdjęcia z 2011 roku
Stroje, dekoracje, rekwizyty zostały wykonane podczas długich przygotowań, siłami osób zrzeszonych w Bractwie Misterium Męki, które powstało przy kościele Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii. Inspiracją do powstania Bractwa stała się idea Nowej Jerozolimy, zapoczątkowana przez bp. Stefana Wierzbowskiego w 1670 roku w formie miasta-kalwarii, przez lata była zapomniana. Wydarzenie w Górze Kalwarii, zaliczane jest do największego misterium pasyjnego na Mazowszu, uczestniczy w nim duża ilość mieszkańców i gości.





Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl