Niemiecka Majówka – Erfurt

Niemiecka majówka skupiła się głównie na trzech miastach Erfurcie, Weimarze, Bautzen. Z Warszawy jechaliśmy trasą A2 w kierunku Łodzi, a następnie trasą A1 i S8 w kierunku Wrocławia, gdzie minęliśmy Most Milenijny. Przejście graniczne Polski i Niemiec przejechaliśmy w Jędrzychowicach aby dotrzeć do Erfurtu, w którym mieliśmy bazę noclegową. W sumie zrobiliśmy 2 tysiące km zataczając koło w Warszawie.

➡️ Chemniz. Niezwykły wiadukt nad niemiecką autostradą. Bahrebachmühlenviadukt czyli ceglany wiadukt (most kolejowy) o długości 235 m został zbudowany w latach 1868-1871. Pięknie komponuje się z autostradą A4. Wiadukt ten jest motywem na wielu plakatach i fototapetach.

➡️ Erfurt to największe miasto Turyngii, które zostało założone w 742 roku. Przez setki lat nazywano go miastem wież. A to wszystko za sprawą licznych kościołów czy klasztorów, a dzięki licznym mostom przylgnęła do niego nazwa „Mała Wenecja”. W Erfurcie znajdują się 142 mosty, łączące dwa brzegi rzeki Gery jak i wpadającymi do niej mniejszymi rzeczkami czy kanałami. Na starówce, kamienice podobnie jak w Wenecji stoją w wodzie (rzece Gera).
Zitadelle Petersberg czyli Im neuen Glanz erleben jest to jedyna w Europie Środkowej, prawie w całości zachowana barokowa miejska forteca. Znajduje się na terenie wcześniejszego klasztoru benedyktynów, pochodzi z czasów władzy Elektoratu Moguncji w Erfurcie i jest odzwierciedleniem europejskiej sztuki budowy twierdz.
Anger plac. Na nim znajduje się zabytkowy budynek Poczty Głównej, galeria sztuki z przepiękną fasadą, a także, rzeźby i kościoły. 
Fischmarkt, czyli Targ Rybny. W tym miejscu od XIII wieku znajdowało się bardzo znane targowisko, dziś przyciąga ludzi z innych powodów,- wizualnych i estetycznych, gdyż targu już nie ma.
Znajduje się tu neogotycki ratusz, przepiękne, odnowione kamienice w stylu barokowym, a całość tworzy bardzo urokliwą i majestatyczną atmosferę.
Most Kramarzy powstał w pierwszej połowie XII wieku i stanowi unikatową konstrukcję, która jest z dwóch stron zabudowana domami z muru pruskiego. Na moście znajdują się urocze, wąskie kamieniczki z częściowo drewnianymi fasadami. Dziś znajdują się w nich sklepy, antykwariaty i domy sztuki.

Bajki z NRD. Na ulicach Erfurtu, znajdują się postacie bajkowe, z którymi można robić sobie zdjęcia. Są to postacie z enerdowskich filmów animowanych, które kręcono w wytwórni DEFA cieszyły się na świecie niemałą renomą. Po jej sprzedaży, taśmy i rekwizyty z tamtych czasów trafiły do Niemieckiego Instytutu Filmów Animowanych. Niemieckie telewizyjne seriale animowane:
„A kuku, Panie Kruku”, „Ach, ten Andy!”, „Albert, piąty muszkieter”, „Alfred Jonatan Kwak”, „Andzia”.

➡️ Noc Walpurgi. Der Domplatz jest to plac katedralny w Erfurcie o powierzchni około 3,5 hektara. Właśnie tu co roku z 30 kwietnia na 1 maja odbywa się ogromna impreza Noc Walpurgi. U dawnych Germanów była to noc zmarłych lub złych duchów. W Europie najczęściej kojarzona jest jako sabat czarownic. Pomimo, że święto obchodzone jest w całym kraju, to impreza zorganizowana w Erfurcie, ze względu na ogromną powierzchnię placu katedralnego wygląda naprawdę imponująco. Tu jedliśmy słynną niemiecką kiełbachę – kliknij!

➡️ Weimar jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Niemiec. To miasto poetów, pisarzy, filozofów i kompozytorów, a także miejsce, gdzie narodził się Bauhaus czyli styl odnoszący się do architektury, designu i sztuki, początkowo był nazwą szkoły. Założył ją w 1919 roku niemiecki architekt, Walter Gropius, który chciał połączyć rzemiosło i sztukę.
Ponadto w Weimarze warto odwiedzić stację kolejowa,
– Kościół św. Piotra i Pawła znany pod nazwą Herderkirche na cześć Johanna Gottfrieda Herdera,
Letni dom Goethego. Poeta nabył posiadłość w 1776 r. i zamieszkiwał ją do 1782 r., a następnie wykorzystywał jako letni dom.
Schloss Weimar to pałac w Weimarze, w Turyngii, w Niemczech. Obecnie nazywany jest pałacem miejskim, aby odróżnić go od innych pałaców w Weimarze i okolicach. Był rezydencją książąt Saxe-Weimar i Eisenach, a także był nazywany Residenzschloss. W przeszłości był często niszczony przez pożary. Barokowy pałac z XVII wieku, z kościołem Schlosskirche, w którym odbyło się wiele prawykonań dzieł Jana Sebastiana Bacha, po pożarze w 1774 roku został zastąpiony budowlą neoklasyczną. Cztery sale poświęcono pamięci poetów, którzy tworzyli w Weimarze: Johanna Wolfganga von Goethego, Johanna Gottfrieda Herdera, Friedricha Schillera i Christopha Martina Wielanda. Od 1923 roku w budynku mieści się Schlossmuseum, muzeum koncentrujące się na malarstwie z XV i XVI wieku oraz dziełach sztuki związanych z Weimarem, centrum kultury.
Das Hotel Elephant w Weimarze 3 lipca 1926 roku Adolf Hitler po raz pierwszy nocował pod Słoniem z okazji drugiego wiecu partii nazistowskiej NSDAP pod tytułem „pisarz”. Tuż obok był Buchenwald – obóz niemiecki.

➡️ Obóz koncentracyjny Buchenwald. Więźniowie przed wejściem do obozu byli poddani kategoryzacji wedle przynależności narodowościowej. Na bramie widniał napis „Jedem das Seine” – „każdemu co mu się należy”. Obóz zyskał złą sławę dzięki Ilse Koch – okrutnej komendantowej zwanej „Wiedźmą z Buchenwaldu”. Ilse Koch znęcała się nad więźniami, była jedną z najbardziej odrażających sadystek w historii. Ilse poznała swego przyszłego męża, oficera SS Karla Kocha, z którym 25 maja 1936 wzięła ślub. Rodzina mieszkała na terenie obozu KZ Buchenwald. Obóz Buchenwald koło Weimaru był jednym z największych obozów koncentracyjnych założonych przez niemieckich faszystów na terytorium III Rzeszy. Został wyzwolony 11 kwietnia 1945 przez żołnierzy USA.
Pomnik. Centralnym monumentem obozu jest 55-metrowa wieża z popiołami i ziemią z innych obozów śmierci i miejsc zagłady. U jej podstawy znajduje się rzeźba Fritza Cramera przedstawiająca członków obozowego ruchu oporu. Pomnik to pamięć o ponad 50 tys. więźniów, którzy zginęli w obozie śmierci w latach 1937-1945. Schodami schodzi się w dół ku zbiorowym mogiłom.

➡️Kranichfeld. Zamek Kranichfeld leży na zachód od miejscowości Kranichfeld, w powiecie Weimarer Land, w landzie Turyngia, w Niemczech. Legendy o białych damach opowiadają najczęściej o kobietach z wysokich rodów, które zginęły śmiercią tragiczną i jako zjawy błąkają się po komnatach. Biały kolor ich szat może symbolizować niewinność lub żałobę

➡️ Bautzen czyli Budziszyn. To przepiękne niemieckie miasto leży niedaleko Drezna nad rzeką Sprewą. Pada pytanie czy Budziszyn był polski? W 1002 miasto zostało przyłączone do Polski przez Bolesława Chrobrego. W 1018 r. w Budziszynie został zawarty pokój między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II pozostawiający miasto w granicach Polski.
Senf. Jeszcze w czasach NRD w Bautzen była produkowana kultowa musztarda (senf). Obecnie firma została przejęta przez Develeya, tym roku świętuje 70 lecie istnienia www.bautzner.de
Katedra św. Piotra, która jest najstarszym i jednym z największych kościołów symultanicznych – używanych przez dwie wspólnoty wyznaniowe.  Jest to kościół rzymskokatolicki i zarazem ewangelicko-augsburski położony na placu Fleischmarkt na Starym Mieście, naprzeciwko ratusza.
Wendischer Turm to dawna wieża obronna z końca XV w., która stała się najsłynniejszym zabytkiem Budziszyna za sprawą odchylenia od pionu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.