Noc Muzeów z MZA

Noc muzeów 2023 ponownie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie

W Noc Muzeów byłam w zajezdni autobusowej na Woronicza w Warszawie. MZA wpadło bowiem na świetny pomysł wycieczek autobusowych z przewodnikiem (na co dzień instruktorem nauki jazdy), pokazując zajezdnię na Woronicza. Dzięki temu każdy z uczestników mógł przeżyć i dowiedzieć się co należy do codziennych obowiązków kierowcy po skończeniu pracy. Okazało się, że kierowca za każdym razem po zjechaniu ze swego dyżuru za kierownicą, wykonuje czynności obsługi codziennej (OC), w skład których wchodzą:
➡️ tankowanie autobusu,
➡️ oględziny wizualne pojazdu,
➡️ mycie autobusu.


Po wycieczce na Woronicza przejechałam linia autobusową „R” – historycznym autobusem Jelczem Berliet PR100 produkcji Zakładów Samochodowych w Jelczu pod PKiN gdzie zorganizowano wystawę zabytkowych autobusów pod Pałacem Młodzieży PKiN w Warszawie.

Wśród zaprezentowanych pojazdów znalazły się „Ogórki”, Ikarusy i inne klasyki, które w tym roku stanęły pod Pałacem Młodzieży – Pałacu Kultury i Nauki, m.in.:
➡️ Autosany (H9-20 WL 82F z 1990 r., H9-20 WM 81E z 1991 r. z Bartbusa, H9-20 WGR S085 z 1986 r. z PKS Grójec, H9-21 WPA 9M z 1991 r.),
➡️ Ikarus Zemun IK-160P nr 70504, który wrócił z generalnego remontu,
➡️ Ikarus 405.01 nr 6454, który odzyskał sprawność po regeneracji silnika,
➡️ Neoplana N4020td nr 6960 – po remoncie MZA,
➡️ Jelcz M181M/1 nr 7971.

W ramach tegorocznej NOCY MUZEÓW odbyła się parada zabytkowych tramwajów i autobusów.
Dla zwiedzających uruchomiono linie specjalne:
➡️ Linia autobusowa „A” obsługiwana taborem zabytkowym na trasie: Emilii Plater – rondo Daszyńskiego – pl. Zawiszy – Pl. Narutowicza, powrót przez al. Jerozolimskie, od 19:00-22:30 co około 5 minut.
➡️ Linia tramwajowa „M” obsługiwana taborem zabytkowym i współczesnym na trasie: Pl. Narutowicza – Nowowiejska – Marszałkowska – trasa W-Z – Czynszowa, w godzinach 19:00-24:00 co 20 minut.
➡️ Linia autobusowa „N” obsługiwana taborem elektrycznym na trasie: Pl. Narutowicza – pl. Zawiszy – Towarowa – Grzybowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – pl. Teatralny – Miodowa – Muranowska, od 19:00-2:00.
➡️ Linia autobusowa „R” obsługiwana taborem zabytkowym i historycznym z kolekcji MZA na trasie: Emilii Plater – Zajezdnia Woronicza, bez przystanków pośrednich. Autobusy dowoziły na zwiedzanie zajezdni Woronicza w godzinach 19:00-22:30 co około 20 minut.

Noc muzeów 2012
Noc muzeów 2012 minęła nam pod hasłem „motoryzacja”!
Zlot Zabytkowych Autobusów, został zorganizowany przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej i dał możliwość uczestnikom Nocy Muzeów, podróżowania np. kultowymi „ogórkami”!

➡️ Autobus. Pierwszy raz podczas nocy muzeów nie mieliśmy problemów z dostaniem się do nich, ponieważ do Warszawy przyjechało 20 „ogórków”. Oprócz nich na ulicę wyjechały Ikarusy i młodszej generacji – Jelcze. Trasa „ogórków” wiodła od ul. Bielańskiej przez Krakowskie Przedmieście, Tamkę, most Świętokrzyski, Wybrzeże Szczecińskie, Wał Miedzeszyński, most Łazienkowski, Wisłostradę, Krasińskiego do placu Wilsona.
➡️ Tramwaj. Na placu Narutowicza byliśmy też w „Muzeum na szynach”. Była to jedna z niewielu okazji w roku do zobaczenia zabytkowego taboru tramwajowego. 
Przejechaliśmy też zabytkową tramwajową linią M, której trasa wiodła przez Muzeum Powstania Warszawskiego i al. Solidarności na Pragę. Wśród tramwajów obsługujących tę linię wagony zabytkowe, a także powoli wypierane przez tramwaje Swingi wagony 13N – tzw. „parówki”.
➡️ Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, odbyła się pod patronem Bolesława Prusa gdyż 19 maja 2012 r.  minęło bowiem 100 lat od jego śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.