Obóz koncentracyjny Buchenwald koło Weimaru

Obóz Buchenwald koło Weimaru był jednym z największych obozów koncentracyjnych założonych przez niemieckich faszystów na terytorium III Rzeszy. Został wyzwolony 11 kwietnia 1945 przez żołnierzy USA.
Więźniowie przed wejściem do tego obozu byli poddawani kategoryzacji wedle przynależności narodowościowej. Na bramie widniał napis „Jedem das Seine” – „każdemu co mu się należy”. Obóz zyskał złą sławę dzięki Ilse Koch – okrutnej komendantowej zwanej „Wiedźmą z Buchenwaldu”. Ilse Koch znęcała się nad więźniami, była jedną z najbardziej odrażających sadystek w historii. Ilse poznała swego przyszłego męża, oficera SS Karla Kocha, z którym 25 maja 1936 wzięła ślub. Rodzina mieszkała na terenie obozu KZ Buchenwald.
Pomnik. Centralnym monumentem obozu jest 55-metrowa wieża z popiołami i ziemią z innych obozów śmierci i miejsc zagłady. U jej podstawy znajduje się rzeźba Fritza Cramera przedstawiająca członków obozowego ruchu oporu. Pomnik to pamięć o ponad 50 tys. więźniów, którzy zginęli w obozie śmierci w latach 1937-1945. Schodami schodzi się w dół ku zbiorowym mogiłom.

Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.