Piaseczyńsko – Grójecka Kolej Wąskotorowa to jedna z niewielu czynnych zabytkowych kolei zachowanych na Mazowszu, uruchomiona w 1898 r., położona najbliżej Warszawy. Jest jedną z dwóch czynnych kolei w Polsce mającą szerokość torów 1000 mm. W 1994 roku została wpisana do rejestru zabytków”.
Jest atrakcją turystyczną, jeżdżącą na trasie Piaseczno – Tarczyn Ruda – Runowo – Piaseczno. Na tej trasie organizowane są imprezy okolicznościowe. Miałam okazję uczestniczyć w sylwestrze i imprezie urodzinowej. Takie świętowanie, to naprawdę ciekawa recepta na nudę.
A jak to wygląda? Trasa łącznie liczy 30 km. Pociąg startuje ze starego, zabytkowego dworca w Piasecznie i pokonuje łącznie 30 km trasę. Jedzie przez Zalesie Dolne (gdzie znajduje się zabytkowa mini stacja kolejowa z lat 30-tych), Głosków, Złotokłos, do stacji Tarczyn – Ruda, słynącej z zabytkowej i ciekawej budowli jaką jest wieża ciśnień. W Tarczynie lokomotywa zmienia kierunek jazdy i rusza do miejsca docelowego czyli na zabawę na polanie leśnej w Runowie. Polana jest przestronna, od strony lasu znajduje się siedlisko z miejscem na ognisko oraz 8 wiatami.
Sylwester. Na Szlaku Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej przywitaliśmy Nowy Rok.
Obsługa pociągu dbała o rozpalenie ogniska i dostarczyła kije do pieczenia kiełbasek, zajmowała się nagłośnieniem i fajną imprezą sylwestrową w jednym z wagonów.
W cenę sylwestrowego biletu wliczono przejazd, tańce, kiełbasę z ogniska, bułkę, szampan, zabawę oraz fajerwerki o północy! Do bazy w Piasecznie wróciliśmy po godzinie 2:00.
Impreza imieninowa Pociąg z gośćmi wystartował ze stacji Piaseczno przy ul. Sienkiewicza 14 o godzinie 11:00, a z powrotem wrócił ok 16:00. Główna impreza solenizanta odbyła się na polanie.
2008