Irlandia świętuje św. Patryka (Dublin, Headford, Castlemaine, Kamienne forty Cahergal, Galway, Leacannabaile)

Przylecieliśmy z lotniska w Modlinie na lotnisko w Dublinie aby zobaczyć jak Irlandczycy bawią się z okazji święta swego patrona św. Patryka. Legenda głosi, że ten biskup i apostoł sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował znak koniczyny i uwolnił Irlandię od węży. Koniczynę z trzema liśćmi wykorzystał do zobrazowania istoty Trójcy Świętej (tj. Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty). Ten zielony liść został symbolem Irlandii.


Miejscowości, które odwiedziliśmy były świątecznie ozdobione, wśród nich Dublin, Headford, Castlemaine, Wild Atlantic Way, Wild Atlantic Way, Wodospad Torc, Limerick, Castlemain, Kamienne forty Cahergal i Leacannabaile, Djouce, Bray, Greystones, Sugarloaf Mountain, Castlebar, Lakeland hause w Cong, Lakeland hause w Cong, Westport, Bertra Beach Mayo, Wzniesienie Croagh Patrick, Galway.

Jako receptę zalecam trasę zwiedzania, w kolejności:

➡️Irlandia (Dublin). Byłam obserwatorem i niejako uczestnikiem zielonej parady w Dublinie. Kolorowa i różnorodna parada, przeszła jak co roku główną ulicą O’connell Street. Była ona główną atrakcją 5-dniowego festiwalu z okazji irlandzkiego święta st Patrick’s. Główne uroczystości – koncerty i zabawy, odbywały się na dziedzińcu National Museum of Ireland.

➡️Irlandia (Headford). Na stacji paliw Circle K w Headford znaleźliśmy słupki w ubrankach z Patricków. Wszystko zostało zrobione na szydełku lub na drutach.

➡️Irlandia (Castlemaine). Pomniki, stacje paliw, sklepy, w ogóle cała Irlandia była odświętnie ubrana.

Podczas pobytu w Irlandii oprócz świętowania, zrobiliśmy sobie kilka wycieczek z Dublina w głąb wyspy:
➡️Wild Atlantic Way. Dotarliśmy do słynnego szlaku turystycznego na zachodnim wybrzeżu. Jest to najdłuższa znakowana droga brzegowa na świecie, a zarazem jeden z dłuższych takich szlaków turystycznych. Cała trasa liczy 2500 km i prowadzi do ciekawych i najpiękniejszych zakątków Zielonej Wyspy. Wśród atrakcji są słynne klify Moheru, zagubione w czasie wioski, średniowieczne zamki, a nawet skrawek księżycowej ziemi. Irlandia swym urokiem naprawdę zaskoczyła.
➡️Wild Atlantic Way. Pierścień Kerry to półwysep znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Irlandii, jest częścią Drogi Atlantyckiej – Wild Atlantic Way.
➡️Wodospad Torc „kaskada dzika” o wysokości 20 metrów i długości 110 metrów jest utworzony przez rzekę Owengarriff, która odpływa z Devil’s Punchbowl corrie jezioro w Mangerton Mountain. Wodospad jest popularnym miejscem na Pierścieniu Kerry.
➡️Irlandia (Limerick). To miasto z potężnym zamkiem króla Jana z XII wieku, w środkowo-zachodniej Irlandii (prowincja Munster), położony nad rzeka Shannon. Jest tu też rzeźba ogromnego ludzkiego serca przeciętego na pół. POMNIK OFIAR WIELKIEGO GŁODU (1845 -1849) w Irlandii. Został zlecony przez Gerry’ego Barretta (Edward Holdings, Galway). Pomnik ma upamiętnić tysiące ludzi, którzy właśnie w tym miejscu, nad rzeką Shannon, w czasie głodu w latach 1845-1849 mieli przystanek przed emigracją do nowego świata, aby nigdy nie powrócić. Zaprojektowany przez Marie Pizzuti i odsłonięty przez jego cześć burmistrza 21 maja 1997 r
➡️Irlandia (Castlemain). Nocleg w takim miejscu, po prostu było uroczo, miło, ciepło. Gospodarz przemili. Nazwa wsi pochodzi od zamku na rzece Maine, stanowiącej granicę pomiędzy normańską rodziną Fitzgeraldów, a terytoriami galickimi. Zamek wybudowany został przez Fitgeraldów w 1215 roku.

➡️Irlandia (Kamienne forty Cahergal i Leacannabaile). Wejście na samą górę, umożliwiają kamienie ułożone schodkowo. Centrum Dziedzictwa zostało oficjalnie otwarte w tym miejscu w 1996 roku.
Dwa piętra zamku – centrum poświęcone są karierze Daniela O’Connella, a zwłaszcza jego walce o niepodległość Irlandii.

➡️Irlandia (Waterville Heritage Trail) to miasteczko na szlaku Wild Atlantic Way. W nim znaleźliśmy m.in. zegar słoneczny z kalmara, pomnik Charliego Chaplina, pomnik sportowca na tle flag.
➡️Irlandia (Djouce). Wzniesienie Djouce znajduje się w północno-wschodniej części Gór Wicklow i dominuje nad widokami Gór Wicklow od Roundwood do Newtownmountkennedy – klikij
➡️Irlandia (Bray). W nadmorskiej miejscowości wspinaliśmy się po korzeniach i kamieniach na górę z krzyżem, która nazywa się Bray Head (241 m n.p.m.) Jest to jedno ze wzgórz gór Wicklow kończące pasmo w Morzu Irlandzkim na pograniczu miast Bray i Greystones.
➡️Irlandia (Bray). W nadmorskiej miejscowości jest trasa z Bray do Greystones. Ścieżka łącząca dwie miejscowości. Z nadmorskiej miejscowości Bray docieramy piechotą (6 km) do Greystones. 
➡️Irlandia (Greystones) Tu znajdują się dwie plaże, jedna piaszczysta, a druga żwirowa. Latem turyści i miejscowi, korzystają z dwóch plaż – czystych, dużych i przyjemnych. Pociągiem wracamy z nadmorskiej miejscowości Greystones do Bray, gdzie zostawiliśmy samochód na parkingu. To urocze nadmorskie miasteczko, położone jest ok. 27 km na południe od Dublina.

➡️Irlandia (Sugarloaf Mountain). W paśmie górskim Wiclow Mountain znajduje się Sugarloaf szczyt, który leży na północnym skraju Glen of Imaal.
➡️Irlandia (Castlebar) a w nim ogromny kościół. Miasto znane jest z Castlebar Blues Festival oraz Four Day International Walking Festival, którego nadrzędnym celem jest propagowanie walorów przyrodniczych i turystycznych zachodniego wybrzeża Irlandii.
➡️Irlandia (Lakeland hause w Cong) to duży ośrodek z pokojami, oraz polem namiotowym, parkingiem dla kamperów. Świetne miejsce – polecam.

➡️Irlandia (Westport) to miasto w Irlandii w hrabstwie Mayo. Położone jest na zachodnim wybrzeżu Irlandii, nad zatoką Clew Bay, będącą częścią Oceanu Atlantyckiego. Zostało zaprojektowane w 1780 roku przez Jamesa Wyatta. Pierwotnie miało być miejscem zamieszkania pracowników dworu Westport House. Leży na słynnej drodze Wild Atlantic Way! Miasteczko nadmorskie było wielokrotnie nagradzane za swą urodę i możliwości spędzania wolnego czasu.
➡️Irlandia (Bertra Beach Mayo) cudowna plaża. Bartraw Strand to wąski półwysep piaszczystych wydm z plażą po obu stronach.
➡️Irlandia (Wzniesienie Croagh Patrick).
Jest to miejsce pielgrzymkowe związane z kultem patrona Irlandii, świętego Patryka. Według wierzeń święty spędził na niej 40 dni w 441 r., modląc się i powstrzymując od jedzenia w czasie wielkiego postu. Istnieje parę legend na temat tej góry. Jedna głosi, że przy tej okazji przepędził wszystkie węże z wyspy, inna zaś mówi o tym, jak wygonił stąd za pomocą dzwonu św. Brygidy złe duchy przybierające postać ptaków oraz pokonał starego boga Lugha.
➡️Irlandia (Galway). Na mej drodze stanęło wiele ciekawych obiektów ale okazało się, że szczególnie ważna była rzeźba z brązu przedstawiająca rozmawiających panów – irlandzkiego pisarza Oscarem Wilde (1854–1900) i estońskiego pisarza Eduardem Vilde (1856–1933), siedzących na granitowej ławce, na głównym pasażu w Galway.

Dzięki pomnikowi odkryłam motto, które stało się przepowiednią i całkowitą zmianą mojego życia. „Podaruj swoją nieobecność tym, którzy nie cenią twojej obecności.” – Oskar Wilde.

Zwiedzone dzięki Dominice (mojej kochanej kuzynce), która mieszka w Irlandii.
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.