Tematem spaceru był „A wiosną niechaj wiosnę, nie Polskę, zobaczę mokotowskie ślady Skamandrytów„.
Skamandryta to członek poetyckiej grupy Skamander, którą zaczęli formować w 1916 roku m.in. Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński oraz Jan Lechoń.
Spacer rozpoczął się na ul. Narbutta 9 w Warszawie, bowiem kamienica należała do Bronisława Knastera – matematyka, wykładowcy politechniki we Lwowie i Warszawie, a potem politechniki we Wrocławiu, odkrywcy „pseudołuku”, czyli krzywej K. Na jednej z kamienic widnieje potłuczona porcelana z Wałbrzycha.
Potem poszliśmy na Dolną, która biegnie od ul. Belwederskiej do ul. Puławskiej, przy której zachował się szereg przedwojennych kamienic i budynków. Wśród nich pod nr 42 gmach d. Instytutu Higieny Psychicznej, w nim obecnie hostel Garden Villa.
Róg ul. Puławskiej – zabytkowe ujęcie wody z 1924 roku, odrestaurowane w 2013 roku, udekorowane kopiami dawnych płaskorzeźb przedstawiających delfina i syrenkę. Spacer zakończyliśmy w Kościołe Św. Michała Archanioła na ul. Puławskiej 95 w Warszawie. W 1939 r. kościół uległ częściowemu, a podczas Powstania Warszawskiego 1944 r. całkowitemu zniszczeniu.
W 1945 r. częściowo go odbudowano, a w roku 1947 r. ówczesny proboszcz ks. Stefan Piotrowski, rozpoczął budowę całkowicie nowego kościoła na trzykrotnie większym gruncie.
Na spacer po zielonym Mokotowie zabrało nas Biuro Turystyczne PTTK „TRAKT”.