W przedłużony o Boże Ciało weekend, zaplanowaliśmy chodzenie po Beskidach, a przy okazji odrobinę zwiedzania – Zaborza, Oświęcimia, Szczyrku, Wisły, Żywca, Bielska – Białej.
➡️ Zaborze tu znajduje się Centrum Ogrodnicze działające z sercem do roślin i uśmiechem do ludzi . Miejsce stworzone przez Marzenkę i Andrzeja – naszych przyjaciół.
➡️ Oświęcim. W nim znajduje się Muzeum Auschwitz i Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945). Był on głównym i najbardziej znanym z sześciu obozów koncentracyjnych i zagłady założonych przez nazistowskie Niemcy w celu realizacji polityki ostatecznego rozwiązania, która miała na celu masowe wymordowanie Żydów europejskich.
Czy wiecie jaka jest różnica między Auschwitz a Birkenau? Auschwitz to obóz pracy, miejsce tortur i bestialskich doświadczeń oraz gazowania. W Birkenau znajdowały się największe w okupowanej Europie urządzenia masowej zagłady – komory gazowe – gdzie niemieccy naziści zamordowali większość deportowanych do obozu Żydów. W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi – kliknij.
➡️ Szczyrk, w którym zarezerwowaliśmy kwaterę przywitał nas w czerwcu klimatem Bożego Narodzenia. Szczyrk położony jest w dolinie Żylicy pomiędzy dwoma imponującymi masywami górskimi: Klimczoka oraz Skrzycznego. Jeśli chodzi o oscypki, to okazało się, że sprzedawane w czerwcu w Beskidach nie są wyrabiane na miejscu tylko przywożone z Podhala.
➡️ Lipowa. Trasa prowadziła z Doliny Zimnik na Skrzyczne – najwyższy szczyt tego pasma w Beskidzie Śląskim. Góra była łaskawa, mimo zmiennej pogody zrobiliśmy ją w 5 godzin i 18 minut, pokonując 234 piętra w górę, 242 piętra w dół, ponad 20 km trasy. Szczyt należy do Korony Gór Polskich.
➡️ Wisła. Wjechaliśmy na skocznię narciarską im. Adama Małysza. To duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS 134, zlokalizowana w Wiśle-Malince, na północnym stoku zakończenia grzbietu Cieńków, na wysokości 630 m n.p.m., nad potokiem Malinka i przy drodze wojewódzkiej nr 942.
Kiedy byliśmy na górze powędrowaliśmy PĘTLĄ CIEŃKOWSKĄ. Pasmo Cieńkowa oddziela dolinę Czarnego od doliny Malinki. Warto się tutaj wybrać na leśny spacer, aby podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego.
➡️ Żywiec. Napis Żywiec na tle Ratusza w Żywcu naprawdę robi robotę. Wszystkie zdjęcia turystów z Żywca, są właśnie z napisem miasta.
Historia Żywca liczy sobie przeszło 700 lat. Jego nazwa pochodziła ponoć od słowa „żywić”, co wskazuje na to, że tutejsze ziemie były urodzajne i obfitowały w zwierzynę. Nowe oblicze miasto zyskało w 1967 roku, kiedy przez spiętrzenie wód Soły zaporą w Tresnej powstało Jezioro Żywieckie.
➡️ Bielsko – Biała. Bajkowy szlak w różnych punktach Bielska-Białej rozmieszczono pomniki postaci nawiązujących do seriali animowanych zrealizowanych przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Odnaleźliśmy rzeźby:
-Psa Reksia w centrum miasta nad rzeką Białą. Pies Reksio to główny bohatera serialu animowanego, produkowanego w latach 1967–1988 w Bielsku – Białej.
– Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja przy ulicy 11-Listopada.
– Rzeźba Szpiega z Krainy Deszczowców – Don Pedra de Pommidore z bajki „Porwanie Baltazara Gąbki” (film animowany z 1969 roku). Zawsze będziemy pamiętać słynny okrzyk szpiega z Krainy Deszczowców – „Carramba!”
8-11 czerwca 2023 r.