Ogrody Zamku Królewskiego

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie składaj się z ogrodu górnego oraz dolnego.
Ogród dolny znajduje się pomiędzy zamkiem a Wisłostradą, i zajmie powierzchnię 5,8 ha. Prowadzoną od 1991 roku rekonstrukcję ogrodów dolnych zakończono dopiero w 2019 roku, w którym to prawie w całości przywrócono ich historyczny wygląd.
Ogród Górny biegnie od od elewacji Zamku i łączy się z Ogrodem Dolnym, który biegnie aż do Wisłostrady. Na środku osi podłużnej odtworzono wgłębnik trawiasty zakończony półkolistymi schodami oraz dwie fontanny w Ogrodzie Górnym.

Rewitalizacja Ogrodu Dolnego trwała 1,5 roku, prace zakończyły się w grudniu 2018 roku. Koszt projektu wynosił ponad 23 mln złotych, z czego 80 proc. stanowiły środki unijne, a 20 proc. dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas otwarcia na terenie ogrodów można było obejrzeć m.in. pokaz tańca w strojach z epoki, rekonstrukcję startu pierwszego balonu w przedwojennej Polsce przygotowaną przez Lotniczą Ekspedycję Historyczną w asyście Warszawskiego Centrum Pantomimy, ponadto przez cały dzień odbywały się koncerty muzyki klasycznej oraz współczesnej, W roli gospodarza wystąpił Robert Janowski, który zaprosił wszystkich na koncert “Najpiękniejsze piosenki”.
W Arkadach Kubickiego odbywała się „Królewska Wystawa Róż” – kliknij!

Ogród Zamku Królewskiego w Warszawie dostępny jest codziennie. Wstęp bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.