Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich znajduje się w Odrynkach, na obrzeżach wsi, w uroczysku Kudak. Jest to jedyny w Polsce prawosławny skit. Wybór tego miejsca na wybudowanie skitu był związany z faktem istnienia w tej miejscowości prawosławnego klasztoru Wniebowstąpienia Pańskiego, powstałego przypuszczalnie w I poł. XVII w. i rozwiązanego w 1824.

Monaster ten podlegał klasztorowi Świętego Ducha w Wilnie. Powstał w 2009 roku ale grudniu 2011 roku skit został zdewastowany przez nieustalonych sprawców, którzy zerwali krzyż z kopuły na bramie wjazdowej do pustelni, zniszczyli należące do niej ule i przecięli kabel agregatu prądotwórczego. Na tym miejscu wybudowano drewnianą cerkiew Opieki Matki Bożej.

Sukcesywnie sprowadzano wyposażenie cerkwi (w tym ikonostas, ołtarz, kiot, analogiony, która powstawała w pracowni Braci Amanatidis w Salonikach. Ponowne zniszczenia miały miejsce 1 grudnia 2016, bowiem w cerkwi wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległo niemal całe wyposażenie świątyni. Z tymi wszystkimi przeciwnościami losu mierzy się założyciel skitu – Jerzy Giba (ojciec Gabriel) polski duchowny prawosławny, mnich, archimandryta, doktor teologii, były zwierzchnik monasteru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu, który od wielu już lat  zajmuje się ziołolecznictwem i niesie chorym ludziom pomoc.
Każdy, kto odwiedzi to miejsce zostaje poczęstowany zupą ogórkowa ugotowana przez ojca oraz kompotem i ciastem.
Miejsce odwiedziliśmy podczas Czerwcówki Białowieskiej – kliknij!

17 czerwca 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.