„Tajemnice kościoła św. Katarzyny” z przewodnikiem

Prowadziła go Pani Hania Dzielińska (Hanka Warszawianka!), „wspierana” przez byłego proboszcza księdza prałata Józefa Maj, który opowiadał o najstarszych skarbach znajdujących się w powstałej w 1238 r. parafii Św. Katarzyny na Służewie, a wśród których wymienił:
1) Średniowieczny żyrandol z 1370 r.
2) Krucyfiks z figurą Pana Jezusa z końca XIV i początku XV wieku
3) Chrzcielnica z ok. 1410 r.
4) Krzyż obok ołtarza z XVI wiek
5) Drewniany żyrandol, wcześniej w Pałacu w Wilanowie, przekazany przez Branicką. W żyrandolu znajdują się kryształy górskie.
6) Obraz św. Franciszka z 1647.
7) Całe wyposażenie ołtarza z XVII wieku.
8) Droga krzyżowa są to obrazy malowane na blasze.
9) Typowy polski obraz Matki Boskiej Wniebowziętej-Niepokolanej-Ukoronowanej, itd
W drugiej części spotkania, weszliśmy do podziemi kościoła. Wnętrza zostały przepięknie wyremontowane, a historyczne stare mury obudowane polerowanym trawertynem. W dolnym kościele, znajdują się cztery odlane z brązu rzeźby czterech Ewangelistów Xawerego Dunikowskiego. To było nie lada przeżycie!

19 lipca 2014 r. „Tajemnice kościoła św. Katarzyny” w Warszawie – spacer z przewodnikiem powarszawie.com oraz Fundacji Hereditas

Spacer z przewodnikiem pt. „Tajemnice św. Katarzyny (zwiedzanie kościoła św. Katarzyny)” odbywał się on w ramach projektu „Od pałacyków na Skarpie, po wielką płytę”. Kontynuacja spacerów po Ursynowie, II edycja organizowanego przez Fundację Hereditas  i współfinansowany był przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy. 

2 thoughts on “„Tajemnice kościoła św. Katarzyny” z przewodnikiem

  1. To rodzinna nasza parafia od ponad 300 lat… w tym kościele odbywały się zaślubiny, chrzciny i pogrzeby… ostatnio mojego ukochanego wujka Marka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.