„Szlakiem Wita Stwosza” z krakowskim przewodnikiem

Dzięki spacerowi „Szlakiem Wita Stwosza” z przewodnikami Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie, zobaczyliśmy w Krakowie miejsca związane z jednym z najwybitniejszych artystów późnego gotyku, niemieckim rzeźbiarzem, grafikiem i malarzem Witem Stwoszem.
1. W Kościele Mariackim Ołtarz główny (Zaśnięcia NMP) tworzony przez 12 lat w okresie od 1477 od 1489 r.
2. Na elewacji kamienicy przy Placu Mariackim 8 wmurowana płaskorzeźba Chrystus w Ogrodzie Oliwnym („Ogrójec”) przeniesiona prawdopodobnie z dawnego cmentarza przy Kościele NMP w Krakowie. Oryginał umieszczono w Muzeum Narodowym w Krakowie.
3. W kościele Św. Trójcy (oo. Dominikanów) płytę Epitafium Filipa Buonaccorsiego zwaną Płytą Kallimacha lub też Kallimachem.
Pochodzący z Włoch Filip Buonaccorsi, który używał nazwiska greckiego poety Kallimacha, był humanistą, pisarzem, autorem m.in. Żywotów Zbigniewa Oleśnickiego. Był także ambasadorem i sekretarzem króla Jana Olbrachta.
4. Dom Wita Stwosza na ul. Grodzkiej 39, w którym mieszkał w latach 1478-1492.
5. Obraz Święta Annę Samotrzecią tzw. Tarnowska i Bernardyńska w kościele Bernardynek w kaplicy św. Anny. Naukowcy przypisują jednak to dzieło naśladowcy bądź uczniowi Stwosza.
6. W kaplicy Świętokrzyskiej Katedry na Wawelu nagrobek króla Kazimierza IV Jagiellończyka (zm. 1492). Z Witem Stwoszem współpracował Jorg Huber z Passawy, który wyrzeźbił kapitele baldachimu.
Naszym przewodnikiem była Pani Ewa, a spacer po tych niezmiernie ciekawych miejscach, odbył się w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.