Spacer z przewodnikiem pt. „Zaczarowany ogród – Ogród Krasińskich” w Warszawie
Po raz pierwszy mieliśmy okazję spacerować z przewodnikiem z grupy Warszawy historia ukryta. Już na początku zaskoczyła nas frekwencja, bo pomimo zimna i 23 finału WOŚP, przyszła bardzo duża ilość osób i została do końca! Spacer pt. „Zaczarowany ogród – Ogród Krasińskich” poprowadził warszawski przewodnik miejski Pan Arkadiusz Żołnierczyk.
Spotkanie rozpoczęliśmy przy bramie głównej Arsenału Królewskiego, gdzie wcześniej znajdowały się magazyn broni, więzienie, Szkoła Artylerii oraz Saperów Księstwa Warszawskiego, Archiwum Miejskie Warszawy, a obecnie jest siedzibą Państwowego Muzeum Archeologicznego. Kamień stojący przed budynkiem, upamiętnia miejsce akcji Szarych Szeregów, znane jako akcja pod Arsenałem. W pobliżu u zbiegu ulic Długiej i Nalewki przy wylocie ul. Bielańskiej, w jurydyce Nowolipie – znajdował się też klasztor Brygidek i kościół Świętej Trójcy, obecnie nieistniejące.
Później przeszliśmy ulicą Nalewki, gdzie istniała brama do innego świata, w którym znajdowało się wszystko. Zapewne gdyby ulica ta istniała do dziś, mogłaby być wizytówka Warszawy, jak Nowy Świat. Tuż obok, znajdował się obecnie również nieistniejący Pasaż Simonsa.
Przewodnik przeprowadził grupę przez bramę z krukiem (herbem Krasińskich) do zrewitalizowanego Ogrodu Krasińskich. Ogród ten jako drugi po Saskim, stał się ogrodem publicznym dostępnym dla ludzi. Po drodze przewodnik opowiedział o domu samobójców mieszczącym się w żydowskiej dzielnicy na ul. Świętojerskiej 32 (obecnie teren Ambasady Chińskiej). Zobaczyliśmy też przy budynku sądów miejsce, skąd ruszył pierwszy warszawski tramwaj elektryczny! W tym miejscu przewodnik opowiedział anegdotę, z wcześniejszego spaceru z prawnikami, którzy stwierdzili, że „patrząc z daleka na filary budynku sądu, napisy są tak nieczytelne, jak polskie prawo” 🙂
Dowiedzieliśmy się też, że ponoć podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej, Felicjanowi Sławoj-Składkowskiemu ówczesnemu szefowi MSW skradziono portfel ze wszystkimi dokumentami czyli okradziono kogoś kto stał na czele resortu odpowiedzialnego za walkę z kieszonkowcami. Dopiero interwencja znanego Taty Tasiemki, doprowadziła do zwrotu portfela bez pieniędzy ale z karteczką „panie miniszcze, tsza lepiej złodziejów pilnować”, którą przekazał naczelnikowi policji z adnotacją „do wiadomości i stosowania”.
Spacer zakończyliśmy w miejscu, gdzie znajdował się schron prezydenta Starzyńskiego i mogiła powstańcza. Polecamy spacery z tym przewodnikiem!
Ogrod Krasińskich to park miejski w Warszawie, w Śródmieściu, na Muranowie, którego granice wyznaczają ulica Andersa, Świętojerska, plac Krasińskich, Długa i Bohaterów Getta (dawniej Nalewki). Ogród został poddany rewitalizacji, warto przyjść i ocenić czy wycinka drzew i czy przyniosła pozytywny czy negatywny rezultat.