Wycieczka z Warszawy przez Krzyż Wielkim, Wolbrom, Będzin, Sławków, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Tychy oraz Wisłę i Szczyrk. W drodze powrotnej zobaczyliśmy Olkusz i Ostrowiec Świętokrzyski aby szczęśliwie wrócić do domu.
1. Książ Wielki. Przy trasie E7 znajduje się piękna, drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica, nakryta ośmiobocznym „hełmem”. Wzniesiono ją w 1735 r. tuż przy kościele świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Książu Wielkim. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny należący do diecezji kieleckiej. Początkowo w głównym ołtarzu kościoła umieszczony był obraz św. Wojciecha, patrona świątyni. Obecnie znajduje się tu obraz Matki Bożej Pocieszenia. Zaczęto uznawać go za cudowny, gdy na obrazie „zauważono w środę przed Zielonymi Świątkami w 1661 roku krwawe łzy” – informuje ks. Jan Śledzianowski.
2. Wolbrom. Przejeżdżając przez Wolbrom ze zdziwieniem zatrzymaliśmy obok dużego czerwonego gmachu z tabliczką: Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom S.A. Ten najstarszy w Polsce producent wyrobów gumowych specjalizuje się w produkcji taśm przenośnikowych, płyt i wykładzin gumowych, pasów pędnych, systemów gumowej nawierzchni przejazdowej oraz mieszanek gumowych. Ze stron firmy czytamy, „Ponad 100-letnie doświadczenie oraz nowoczesne technologie są gwarantem wysokiej jakości produktów.”
3. Sławków. Nad drogą szybkiego ruchu poprowadzony jest taśmociąg węglowy służący do transportu rudy żelaza. Początek terminalu T2 znajduje się w Sławkowie, a koniec przy terenie Huty Katowice.
4. Dąbrowa Górnicza.
– Pałac Kultury Zagłębia to postawiony w latach komuny 1951-1958 budynek według projektu Zbigniewa Rzepeckiego w Dąbrowie Górniczej. Wpisany został do rejestru zabytków województwa śląskiego.
– Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów stoi obok Pałac Kultury Zagłębia, na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej. Monument powstał według projektu Augusta Dyrdy, a jego odsłonięcie odbyło się 8 listopada 1970 roku. Pierwotny napis na pomniku brzmiał: Bohaterom Czerwonych Sztandarów.
– Ławeczka z postacią Jimi Hendrixa znajduje się w pobliżu pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów i Pałacu Kultury Zagłębia.
W roku 1990 postanowiono wysadzić w powietrze komunistyczny pomnik, wywiercono nawet otwory na materiał wybuchowy, wtedy młodzież Dąbrowy Górniczej przemianowała rzeźbę na pomnik muzyków Jimiego Hendrixa i Kurta Cobaina. Na cokole umieszczono tablicę z napisem: Jimiemu Hendrixowi, Kurtowi Cobainowi. Make love not war. War is over. Wszystkim, którzy kochają wolność. Rzeźbę pomalowano w symbole subkultury młodzieżowej. Pomnik ocalał i nadal pozostał miejscem spotkań.
W roku 2012 obok kamiennego pomnika stanęła odlana z brązu rzeźba przedstawiająca Jimi Hendrixa grającego na gitarze. Odsłonięcia pomnika dokonali sobowtóry Lecha Wałęsy, Chucka Norrisa i Elvisa Presleya. Na oparciu ławki pojawił się napis przeniesiony z tablicy na pomniku Bohaterom Czerwonych Sztandarów.
5. Katowice.
– Organy na rynku w Katowicach stanęły w ramach projektu „Organowe Podróże”. Ma on uzmysłowić społeczeństwu, że organy można zobaczyć nie tylko w kościele na mszy, ale też na w przestrzeni otwartej. Każdy, kto podszedł do organów, mógł poprosić artystów-Romana Hyle i Daniela Strządałę o wykonanie autorskich aranżacji różnych hitów. Pan Daniel (muzyk i wykładowca z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) zagrał dla nas słynny utwór Czesława Niemena „Sen o Warszawie”.
– Fontanna Żaba na Stawowej pojawiła się w Katowicach w drugiej połowie lat 70 i szybko zadomowiła się w miejski pejzażu. Kiedy w latach 80. władze miasta postanowiły zamienić fontannę w kwietnik, wiele osób miało o to pretensje. Dopiero na przełomie 1997 i 1998 roku Miejski Zarząd Ulic i Mostów przebudował ul. Stawową, a żaba z powrotem zamieniła się w fontannę.
– Neon „Zachód słońca w Mieście Ogrodów”, który inauguruje kolejną edycję Street Art Festiwalu.
– Nikiszowiec to jedno z najsłynniejszych i niezwykle urokliwych górniczych osiedli w Katowicach – kliknij!
Osiedle Nikiszowiec to, podobnie jak Giszowiec, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa śląskiego.
– Osiedle A (zwane też Osiedlem Anna) – tyskie osiedle położone w dzielnicy Śródmieście, zrealizowane w latach 1951–1956. Jest przykładem architektury i urbanistyki socrealistycznej.
– Osiedle Gwiazdy, czyli katowickie osiedle Walentego Roździeńskiego projektu Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka, nazywane potocznie Gwiazdami ze względu na kształt ich podstawy który jest w formie ośmioramiennej gwiazdy. Zespół budynków wybudowano w latach 1970−1978 na terenach należących wcześniej do kopalni „Katowice”.
Osiedle Gwiazdy składa się z siedmiu wieżowców mieszkalnych o wysokości 81 metrów i 27 kondygnacji.
6. Tychy. Jezioro paprocańskie to obecnie piękny turystyczny obiekt, do pływania łódkami lub rowerkami. Powstał pod koniec XVIII wieku na potrzeby Huty Paprockiej. Dzisiaj jest popularnym miejscem rekreacji dla mieszkańców Tychów, ale też turystów.
W Tychach znaleźliśmy także „Bramę Słońca” to postmodernistyczny obiekt w Tychach. Wielopiętrowy budynek składa się z dwóch ogromnych połączonych części. Budynek zaprojektowany został przez Zdzisława Łojewskiego przy współpracy Kazimierza Wejcherta. Dwa szczyty to brama – „Brama Słońca”. Patrząc z odpowiedniej perspektywy, pomiędzy szczytami możemy oglądać wstające nad miastem słońce.
7. Wisła. To polski ośrodek sportowy, wypoczynkowy i turystyczny położony w Beskidzie Śląskim. Znajduje się w nim wiele atrakcyjnych miejsc wśród nich skocznia im. Małysza.
8. Szczyrk
– Ośrodek narciarski w Szczyrku ma obecnie nowe wyciągi. Miasto pięknie się rozwija, powstają nowe domy wypoczynkowe, hotele oraz knajpy. Wszędzie tłumy ludzi.
– Od naszej ostatniej wizyty wybudowano nowy Rynek i nadano mu im św. Jakuba. Powstał w miejscu dawnego dworca autobusowego. Znalazło się miejsce na fontannę, ławeczki, drewniane mostki, a dookoła nie brakuje zieleni. Obiekt został wybudowany dzięki unijnemu wsparciu.
9. Będzin. Będziński zamek to średniowieczna warownia obronna wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, odbudowana w 1956 r.
10. Olkusz. Postaci gwarków odlane z brązu pojawiły się na ulicach Olkusza z okazji obchodów 720-lecia nadania miastu praw miejskich. „Srebrny szlaku gwarków olkuskich” to ścieżka edukacyjno-historyczna, nawiązująca do górniczej tradycji Olkusza. W okresie średniowiecza olkuskie górnictwo było zorganizowane na zasadzie tzw. gwarectw, czyli spółek kilku górników – gwarków, którzy wspólnie ponosili koszty budowy i funkcjonowania kopalni.
11. Ostrowiec Świętokrzyski to miasto nad rzeką Kamienną. Przejeżdżaliśmy przez nie w drodze do domu. Zatrzymaliśmy się tu na lody w lodziarni Prima by na słodko zakończyć naszą wycieczkę na południe.
13 do 16 sierpnia 2020 r.