17 marca Irlandczycy bawią się z okazji święta swego patrona św. Patryka. Legenda głosi, że ten biskup i apostoł sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował znak koniczyny i uwolnił Irlandię od węży. Koniczynę z trzema liśćmi wykorzystał do zobrazowania istoty Trójcy Świętej (tj. Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty). Ten zielony liść został symbolem Irlandii.
Wszystkie miejscowości, które odwiedziliśmy podczas wycieczek, były ozdobione z okazji święta św. Patryka patrona, Dublin, Headford, Castlemaine, Wild Atlantic Way, Wild Atlantic Way, Wodospad Torc, Limerick, Castlemain, Kamienne forty Cahergal i Leacannabaile, Djouce, Bray, Greystones, Sugarloaf Mountain, Castlebar, Lakeland hause w Cong, Lakeland hause w Cong, Westport, Bertra Beach Mayo, Wzniesienie Croagh Patrick, Galway.
➡️Irlandia (Dublin). Byłam obserwatorem i niejako uczestnikiem zielonej parady w Dublinie. Kolorowa i różnorodna parada, przeszła jak co roku główną ulicą O’connell Street. Była ona główną atrakcją 5-dniowego festiwalu z okazji irlandzkiego święta st Patrick’s. Główne uroczystości – koncerty i zabawy, odbywały się na dziedzińcu National Museum of Ireland.
➡️Irlandia (Headford). Nie tylko Dublin ale inne irlandzkie miasta, z okazji św. Patryka zostały specjalnie ozdobione. W wielu miastach odbywały się też parady. Na stacji paliw Circle K w Headford znaleźliśmy słupki w ubrankach z Patricków. Wszystko zostało zrobione na szydełku lub na drutach.
➡️Irlandia (Castlemaine). Pomniki, stacje paliw, sklepy, w ogóle cała Irlandia była odświętnie ubrana.
Podczas pobytu w Irlandii oprócz świętowania, zrobiliśmy sobie kilka wycieczek z Dublina w głąb wyspy:
➡️Wild Atlantic Way. Dotarliśmy do słynnego szlaku turystycznego na zachodnim wybrzeżu. Jest to najdłuższa znakowana droga brzegowa na świecie, a zarazem jeden z dłuższych takich szlaków turystycznych. Cała trasa liczy 2500 km i prowadzi do ciekawych i najpiękniejszych zakątków Zielonej Wyspy. Wśród atrakcji są słynne klify Moheru, zagubione w czasie wioski, średniowieczne zamki, a nawet skrawek księżycowej ziemi. Irlandia swym urokiem naprawdę zaskoczyła.
➡️Wild Atlantic Way. Pierścień Kerry to półwysep znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Irlandii, jest częścią Drogi Atlantyckiej – Wild Atlantic Way.
➡️Wodospad Torc „kaskada dzika” o wysokości 20 metrów i długości 110 metrów jest utworzony przez rzekę Owengarriff, która odpływa z Devil’s Punchbowl corrie jezioro w Mangerton Mountain. Wodospad jest popularnym miejscem na Pierścieniu Kerry.
➡️Irlandia (Limerick). To miasto z potężnym zamkiem króla Jana z XII wieku, w środkowo-zachodniej Irlandii (prowincja Munster), położony nad rzeka Shannon. Jest tu też rzeźba ogromnego ludzkiego serca przeciętego na pół. POMNIK OFIAR WIELKIEGO GŁODU (1845 -1849) w Irlandii. Został zlecony przez Gerry’ego Barretta (Edward Holdings, Galway). Pomnik ma upamiętnić tysiące ludzi, którzy właśnie w tym miejscu, nad rzeką Shannon, w czasie głodu w latach 1845-1849 mieli przystanek przed emigracją do nowego świata, aby nigdy nie powrócić. Zaprojektowany przez Marie Pizzuti i odsłonięty przez jego cześć burmistrza 21 maja 1997 r
➡️Irlandia (Castlemain). Nocleg w takim miejscu, po prostu było uroczo, miło, ciepło. Gospodarz przemili. Nazwa wsi pochodzi od zamku na rzece Maine, stanowiącej granicę pomiędzy normańską rodziną Fitzgeraldów, a terytoriami galickimi. Zamek wybudowany został przez Fitgeraldów w 1215 roku.
➡️Irlandia (Kamienne forty Cahergal i Leacannabaile). Wejście na samą górę, umożliwiają kamienie ułożone schodkowo. Centrum Dziedzictwa zostało oficjalnie otwarte w tym miejscu w 1996 roku.
Dwa piętra zamku – centrum poświęcone są karierze Daniela O’Connella, a zwłaszcza jego walce o niepodległość Irlandii.
➡️Irlandia (Waterville Heritage Trail) miasteczko na szlaku Wild Atlantic Way. W nim znaleźliśmy m.in. zegar słoneczny z kalmara, pomnik Charliego Chaplina, pomnik sportowca na tle flag.
➡️Irlandia (Djouce). Wzniesienie Djouce znajduje się w północno-wschodniej części Gór Wicklow i dominuje nad widokami Gór Wicklow od Roundwood do Newtownmountkennedy
➡️Irlandia (Bray). W nadmorskiej miejscowości wspinaliśmy się po korzeniach i kamieniach na górę z krzyżem, która nazywa się Bray Head (241 m n.p.m.) Jest to jedno ze wzgórz gór Wicklow kończące pasmo w Morzu Irlandzkim na pograniczu miast Bray i Greystones. Tuż pod górą, znajduje się ścieżka łącząca te dwie miejscowości. Z nadmorskiej miejscowości Bray docieramy piechotą (6 km) do Greystones.
➡️Irlandia (Greystones) Tu znajdują się dwie plaże, jedna piaszczysta, a druga żwirowa. Latem turyści i miejscowi, korzystają z dwóch plaż – czystych, dużych i przyjemnych. Pociągiem wracamy z nadmorskiej miejscowości Greystones do Bray, gdzie zostawiliśmy samochód na parkingu. To urocze nadmorskie miasteczko, położone jest ok. 27 km na południe od Dublina.
➡️Irlandia (Sugarloaf Mountain). W paśmie górskim Wiclow Mountain znajduje się Sugarloaf to szczyt w zachodnim paśmie Wicklow w Irlandii, który leży na północnym skraju Glen of Imaal.
➡️Irlandia (Castlebar) a w nim ogromny kościół. Miasto znane jest z kilku imprez:
– Four Day International Walking Festival (nadrzędnym celem jest propagowanie walorów przyrodniczych i turystycznych zachodniego wybrzeża Irlandii)
– Castlebar Blues Festival.
➡️Irlandia (Lakeland hause w Cong) to duży ośrodek z pokojami, oraz polem namiotowym, parkingiem dla kamperów. Świetne miejsce – polecam.
➡️Irlandia (Westport) to miasto w Irlandii w hrabstwie Mayo. Położone jest na zachodnim wybrzeżu Irlandii, nad zatoką Clew Bay, będącą częścią Oceanu Atlantyckiego. Zostało zaprojektowane w 1780 roku przez Jamesa Wyatta. Pierwotnie miało być miejscem zamieszkania pracowników dworu Westport House. Leży na słynnej drodze Wild Atlantic Way! Miasteczko nadmorskie było wielokrotnie nagradzane za swą urodę i możliwości spędzania wolnego czasu.
➡️Irlandia (Bertra Beach Mayo) cudowna plaża. Bartraw Strand to wąski półwysep piaszczystych wydm z plażą po obu stronach.
➡️Irlandia (Wzniesienie Croagh Patrick).
Jest to miejsce pielgrzymkowe związane z kultem patrona Irlandii, świętego Patryka. Według wierzeń święty spędził na niej 40 dni w 441 r., modląc się i powstrzymując od jedzenia w czasie wielkiego postu. Istnieje parę legend na temat tej góry. Jedna głosi, że przy tej okazji przepędził wszystkie węże z wyspy, inna zaś mówi o tym, jak wygonił stąd za pomocą dzwonu św. Brygidy złe duchy przybierające postać ptaków oraz pokonał starego boga Lugha.
➡️Irlandia (Galway) Nasza poprzednia wizyta w tym mieście nie pozwoliła odkryć uroków tego miasta, gdyż padał deszcz. Tym razem pogoda była łaskawa i to cały tydzień.
Na mej drodze stanęło wiele ciekawych obiektów ale okazało się, że szczególnie ważna była rzeźba z brązu przedstawiająca rozmawiających panów – irlandzkiego pisarza Oscarem Wilde (1854–1900) i estońskiego pisarza Eduardem Vilde (1856–1933), siedzących na granitowej ławce, na głównym pasażu w Galway. Dzięki pomnikowi odkryłam motto, które stało się przepowiednią i całkowitą zmianą mojego życia. „Podaruj swoją nieobecność tym, którzy nie cenią twojej obecności.” – Oskar Wilde.