Zwiedzam Belfast

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK – United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), to państwo położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia.

Belfast to stolica, a zarazem największe miasto w Irlandii Północnej przynależnej do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Miasto jest położone u ujścia rzeki Lagan do zatoki Belfast Lough. Walutą obowiązującą jest oczywiście funt brytyjski. Wracam tu ponownie, bo Belfast godny jest uwagi.

Na terenie miasta warto zatrzymać się i zobaczyć miejsca:
– Belfast City Hall to barokowy ratusz w Belfaście. Jego budowę rozpoczęto w 1898 r., a zakończono w 1906 r. Plan budowy ratusza powstał już w 1888 r. We wnętrzu budynku znajdują się liczne rzeźbione zdobienia, marmurowy hall, pomniki, witraże a także obrazy m.in. portret królowej Wiktorii i króla Wilhelma III. Natomiast wokół ratusza, znajdują się ogrody wokół ratusza są doskonałym miejscem na wypoczynek, pośród której wkomponowano liczne pomniki, rzeźby i tablice pamiątkowe, m.in. granitową kolumnę poświęconą amerykańskiemu Korpusowi Ekspedycyjnemu, pomnik ofiar zatonięcia Titanica.
– Grand Opera House to teatr zbudowany w 1895 r. według projektu Franka Matcham’a, który jest usytuowany jest obok hotelu Europa przy Great Victoria Street.
– Albert Memorial Clock czyli monumentalna wieża zegarowa św. Alberta jest punktem orientacyjnym w mieście,
– Katedra Świętej Anny powstała na miejscu starego kościoła św. Anny, zburzonego podczas budowy świątyni. Do dziś zachował się fragment dawnego kościoła w postaci Okna Dobrego Samarytanina.
– Belfast Queen’s University z 1849 r.,
– Belfast Metropolitan College,
– Market St George w Belfaście,
– liczne kamienice z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej.
– Victoria Square Belfast, gdzie znajduje się taras widokowy skąd rozciąga się widok na całe miasto,
– pub Crown Liquor Saloon znajduje się na  Great Victoria Street. Przed lokalem na ziemi znajduje się korona. Historia jej związana jest z jednym z pierwszych właścicieli pubu, który to będąc irlandzkim nacjonalistą, kazał królewską koronę umieścić na ziemi tak, aby każdy, kto wchodzi do lokalu mógł ją podeptać.
– Muzeum Titanica bowiem to właśnie w Belfaście w 1911 r.w stoczni H&W powstał najsłynniejszy na świecie statek pasażerski „Titanic”! – kliknij

Wycieczka 19 maja 2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.