Noc Świętojańska – MECZ POETYCKI – Domalik, Figura, Grabowska, Kasprzyk, Szwichtenberg, Tomaszewski, Zborowski, Żak

Mecze są różne, ale MECZ POETYCKI – rozgrywany między aktorami na scenie w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie, podczas Imienin Jana Kochanowskiego jest najbardziej fascynującym meczem na świecie. Rozrywka meczowa polega na deklamowaniu według własnej interpretacje wierszy, w tym roku były to utwory Aleksandra Fredry – niekwestionowanego mistrza komedii i jednego z najczęściej wystawianych polskich dramatopisarzy.

W Meczu poetyckim 2023 z małpą i krokodylem wzięli polscy aktorzy: Zofia Domalik, Katarzyna Figura, Urszula Grabowska, Ewa Kasprzyk, Patryk Szwichtenberg, Paweł Tomaszewski, Wiktor Zborowski, Cezary Żak. Mecz prowadził Grzegorz Markowski

Imieniny Jana Kochanowskiego to niezwykłe wydarzenie kulturalne organizowane już 11 lat przez Bibliotekę Narodową na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie. Odbywa się w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich poetów – Jana Kochanowskiego.
Imieniny Jana Kochanowskiego są świętem skupiającym pasjonatów literatury i literackiego dziedzictwa. Rozmowy o literaturze, koncerty, kiermasze polskich wydawnictw.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w saksofonowych przerwach muzycznych, na scenie: Jérôme Dejardin – saksofon altowy, Karol Mastalerz – saksofon tenorowy, Kacper Puczko – saksofon barytonowy, Oskar Rzążewski – saksofon sopranowy,

——————————

Na spacerze z przewodnikiem dowiedzieliśmy się, że obok Ogrodu i Parku Krasińskich rozciągał się pasaż Simonsa oraz kramy nalewkowskie. Pozostał po nich już tylko bruk i tory tramwajowe o nietypowym rozstawie (bo 1525 cm) obok pomnika bohaterów Monte Cassino.

Pałac Krasińskich wzniesiono w stylu barokowym w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego, a autorem jego był architekt Tylman z Gameren. Budowę rozpoczęto wiosną 1677 roku i do 1682 roku gotowy był w stanie surowym korpus główny. Dekorowanie wnętrz przerwała III wojna północna. Wewnątrz Pałacu Krasińskich mieści się biblioteka. 

Ogród został zbudowany według projektu jednego z najbardziej „warszawskich” architektów – Tylmana z Gameren. Pierwotnie był to po prostu park przy Pałacu Krasińskich. Publiczności udostępniony został w drugiej połowie XVIII wieku. Obok znajduje się Pałac Teppera-Dückerta (Pod Czterema Wiatrami ), który w 1944 został spalony i odbudowany w 1951 r., z głównym wejściem od ul. Długiej 38/40. Swą popularną nazwę zawdzięcza figurom czterech eoli: Boreasza – wiatru z północy, Zefira – wiatru z zachodu, Notosa – wiatru z południa i Eurosa – wiatru ze wschodu, ustawionych na filarach ogrodzenia oddzielającego dziedziniec od ulicy Długiej. Pełna nazwa to pałac Teppera-Dückerta, a pochodzi ona jego najznaczniejszych właścicieli.

Dowiedzieliśmy też, gdzie na terenie Ogrodu Krasińskich położony jest bunkier, z niepozornym domkiem na górze. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć go w środku.

Stojące przed pałacem kolorowe pegazy są pamiątką po „Roku Herberta 2008”.

Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl
Adres
Ogród Krasińskich w Warszawie
pl. Krasińskich 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.