Muzeum Łazienki Królewskie to rezydencja, która była siedzibą m.in. królów Augusta II i Augusta III, carskiej rodziny Romanowów, zaś w XX w. na jej terenie mieszkali marszałek Józef Piłsudski i prezydent Gabriel Narutowicz.
W skład obiektów Muzeum Łazienki Królewskie wchodzą:
-Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów.
-Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji.
-Biały Dom (otwarty w sezonie letnim), unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII w architektury rezydencjonalnej, z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami.
-Wodozbiór oraz malowniczo położony Amfiteatr.
-Stara Oranżeria i Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata w niej teatr.
Teatr Królewski to jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.
Miałam przyjemność zobaczyć w teatrze spektakl spektakl dźwiękowy, wierszowanych didaskaliów Stanisława Wyspiańskiego, z okazji 120. rocznicy wydania dramatów „Akropolis” i „Noc listopadowa”.
Scenariusz i reżyseria: Szymon Kuśmider
Obsada: Dorota Bzdyla, Sławomir Grzymkowski, Paweł Krucz, Szymon Kuśmider, Dorota Landowska, Anna Ułas, Marek Walczak
Gitara: Krzysztof Misiak Multi
Perkusja: Leszek Lorent
Piknik Europejski w Łazienkach został zorganizowany z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i prezydencji Bułgarii w Radzie UE. W programie pikniku znalazły się m.in. koncerty, pokazy jazdy konnej, parady orkiestr. Mieliśmy też okazję zobaczyć musztrę – Paradę Szwadronu Honorowego 3 pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Koziutelskiego w parkowym hipodromie.
Spacer z przewodnikiem – kliknij