Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich, jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu międzynarodowego.
W cenie biletu znajduje się audioprzewodnik, w który w przystępny i ciekawy sposób można posłuchać o rozwoju kultury Żydów na terenach dawnej Rzeczpospolitej, jej rozkwicie po odzyskaniu niepodległości, aż po czas Zagłady i współczesność. Dzięki niemu poznasz najważniejsze części wystawy i na nowo odkryjesz historię Polski, która była domem największej społeczności żydowskiej na świecie.
Uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Między asymilacją a wykluczeniem zorganizowanych w Centrum Edukacyjnym Muzeum POLIN w Warszawie.
➡️I część – wystawa.
Miejscem spotkania był hol nawiązujący swoją konstrukcją do rozstępujących się fal Morza Czerwonego. Zostaliśmy oprowadzenia po części wystawy stałej, która mieści się na powierzchni ponad 4000 m2 i jest podróżą przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Naszym przewodnikiem po wystawie i opiekunem na warsztatach był Pan Robert Szuchta.
– Pierwszy przystanek na wystawie zrobiliśmy przy scenie przedstawiającej akt konfederacji warszawskiej w roku 1573, następnie oglądaliśmy obraz „Taniec ze śmiercią” z roku 1680, z którego wyłania się obraz „Żyda tak brzydkiego, że nawet śmierć się jego brzydzi”.
– Przechodząc przez XVII wieczne miasteczko i rynek zwróciliśmy uwagę na trzy rzeczy, z którymi kojarzony jest Żyd: kaczka, czosnek i ryba.
W kolejnym etapie przenieśliśmy się do miejsca, w którym kultura oświecenia połowy XVIII wieku, wprowadza w życie Żydów zjawisko asymilacji (przyjęcia kultury miejsca zamieszkania). Rozbiory Polski powodują, że Żydzi trafiają do wszystkich trzech zaborów i w żadnym z nich nie czują się jak u siebie. Antysemityzm, to pojęcie które ma uświadamiać Żydom, że ich geny świadczą o tym, iż nie mogą być ani Polakami, ani Niemcami czy też Francuzami. Zagłada spowodowała ich napływ z całego świata na tereny Palestyny w drugiej połowie XX wieku.
Potem przeszliśmy do części wystawy z 1922 r., w którym dokonano zamachu na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza. W tym miejscu przewodnik opowiedział o getcie ławkowym, czyli formie segregacji narodowościowej wprowadzonej na polskich uniwersytetach w latach 30 XX wieku. Przechodząc dalej minęliśmy część wystawy dotyczącą tragicznych czasów holokaustu, później komunizmu.
➡️II cześć – warsztaty.
Warsztaty odbyły się na pierwszym piętrze w Centrum Edukacji. Składały się z dyskusji na temat relacji Polaków i Żydów, przez pryzmat fragmentów filmów z 1961 r. „Świadectwa urodzenia” Stanisława Różewicza oraz „Przy torze” Zofii Nałkowskiej z 1963 r. Ten drugi film leżał 27 lat na pułkach archiwum, został okrzyknięty najstarszym „pułkownikiem”!
Odwiedzając Muzeum POLIN dotarło do nas, że historia Żydów w Polsce to nie tylko Holokaust!
W 2013 r. nastąpiło otwarcie POLIN czyli Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
POLIN czyli Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się na ul. Mordechaja Anielewicza 6, na Muranowie w Warszawie i dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce. Placówka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie w kwietniu 2013, a otwarcie wystawy stałej zaplanowano na koniec 2014 r. Założeniem Muzeum jest realizacja dwóch funkcji tradycyjnego oraz centrum kulturalno-edukacyjnego. W dniu dzisiejszym, przewodniczka opowiedziała nam jak docelowo będzie wyglądać muzeum. Żonkile to symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.