15 marca 2015 r. „Wesoły spacer z techniką i zdjęciami 3D”- spacer z przewodnikiem Wesołe spacery po Warszawie

 „Wesoły spacer z techniką i zdjęciami 3D” wokół PKiN w Warszawie z przewodnikiem p. Aleksandrem Łamkiem z portalu Wesołe spacery po Warszawie (fb) trwał 1,5 godziny. Przez ten czas przewodnik uświadomił nam, jak rozwój techniki zmienił życie mieszkańców Warszawy. Wszystko to zostało opowiedziane i okraszone wieloma żartami,  w centrum Warszawy podczas przystanku przy następujących ulicach:
-Zielnej 39 obok budynku PASTy o telefonach;
-Świętokrzyskiej o rozwoju warszawskiego metra, które ruszyło w Warszawie w 1995 r.
-Emilii Plater o historii rowerów, a kawałek dalej pod nadajnikiem umieszczonym na wieży PKiN – o historii radia.
-al. Jerozolimskich o fotoplastikonie. Tu dzięki specjalnym okularom uczestnicy spaceru oglądali zdjęcia 3D, podobne do tych z Fotoplastikonu na Jerozolimskich 51.
W holu dworca Warszawa – Śródmieście, który powstał w 1949 roku w ramach odbudowy ze zniszczeń wojennych warszawskiej linii średnicowej, składającej się z dwóch linii kolejowych, łączących węzłowe dworce Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.
Na pl. Defilad 1, przy Muzeum Techniki usłyszeliśmy o autach produkowanych o Polsce: Pobieda („zwycięstwo”) czyli słynna Warszawa, Syrena, która powstał dla przodujących przedstawicieli PRL-owskiej inteligencji oraz Fiat 126 p, produkowany dla mas od 1973 do 2000 roku.
Kilka kroków dalej przy Kinotece (w miejscu dawnych sal kinowych Przyjaźń, Młoda Gwardia i Wiedza) powiedziano kilka słów o rozwoju kinematografii.
Na koniec spaceru, przy wejściu do Teatru Dramatycznego i Teatru Studio usłyszeliśmy, że Stalin zaproponował Warszawie jeden z trzech prezentów: osiedle, metro lub pałac. PKiN zwyciężył, wyburzono ponad 100 kamienic i uchwałą z dnia 5 kwietnia 1952 roku Związek Radziecki wziął na siebie wszelkie koszty budowy, 3,5 tysiąca rosyjskich robotników wybudowało 42 kondygnacje aby na wysokości 230,68 metrów umiejscowić iglicę.
Na zakończenie spaceru przewodnik przeczytał jak w latach 30-tych wyobrażano sobie rozwój techniki w roku 2000? Prawie wszystko się sprawdziło!
Dużo żartów prowadzącego spowodowało, że spacer mimo szarego dnia był bardzo wesoły 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.