Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Skończyło się po 63 dniach walki – kapitulacją. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 roku.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem pamięci tych strasznych czasów. Zaprojektowana ekspozycja muzealna oprócz obrazu, działa na zmysły też światłem i muzyką, bowiem wykorzystanie efektów multimedialnych przybliża powstańczą rzeczywistość.

Wytyczona trasa w muzeum przedstawia chronologię powstańczych wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Na jego ścianach znajdują się powstańcze zdjęcia w formie plakatów, przedmioty, wyświetlane są filmy, można też pobrać papierowe kartki z kalendarza opisujące 63 dni Powstania Warszawskiego.

W Muzeum znajduje się też Sala Małego Powstańca – sala zabaw dla dzieci, w której rodzice mogą zostawić swoje pociechy

Centralnym punktem drugiej części ekspozycji jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Liberator należał do załogi kapitana Zbigniewa Szostaka i wykonał sześć lotów ze zrzutami zaopatrzenia do walczącej Warszawy w 1944 roku.

W muzeum znajduje się cmentarz z powstańczymi mogiłami, a pod salą kinowa replika podziemnego systemu kanałowego, który dawał powstańcom możliwość poruszania się między odciętymi od siebie dzielnicami.

W muzeum byłam kilka razy, niezwykle interesująca była wizyta z odprowadzaniem przez Panią Karolinę Półtorak, warszawską przewodniczkę z Fundacji Varsaviana. Wiedza, którą posiada jest rozległa, a opowiadane szczegóły i ciekawostki zakamarków historii dotyczących Powstania Warszawskiego, były niezwykle ciekawe.

Muzeum Powstania Warszawskiego funkcje od 2004 r. I mieści się na ul. Grzybowskiej 79  na Woli w Warszawie.

Przychodzę do Muzeum Powstania Warszawskiego cyklicznie, z uwagi na modernizację ekspozycji stałej – na przełomie lat zmieniło swój wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.