Narciarski urlop Niemcy-Szwajcaria-Francja

Wyjazd zorganizowała firma nanarty.pl przy współpracy z SilesiaAddict. Jadąc autokarem firmy Bomatur z Warszawy zatrzymywaliśmy się po narciarzy w okolicach Łodzi, Gliwic, Katowic i Wrocławia. Droga prowadziła przez Niemcy, Szwajcarię (przez centrum Genewy obok jeziora genewskiego) aż do podnóży Mont Blanc we Francji, do miejscowości Saint Gervais. Pokonaliśmy dwa tysiące kilometrów.

Zakwaterowano nas w Hotelu Le Grand Panorama położonym na terenie narciarskiego regionu Evasion Mont-Blanc. To był tydzień słonecznego urlopu na francuskich stokach narciarskich w Alpach, a po nartach piesze wycieczki w otoczeniu budzącej się wiosny to okoliczności.

Nasz karnet narciarski obejmował ok 400 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Kolejki linowe (Le Bettex, Voza Prarion i St Nicolas de Véroce) umożliwiał narciarzom przemieszczanie się między ośrodkami Saint Gervais, Megeve, Combloux oraz Les Contamines Montjoie.
Szczegóły dotyczące tras narciarskich – kliknij!

Wyjazd na narty w marcu ma tą zaletę, że dzień jest zdecydowanie dłuższy co umożliwia popołudniowe zwiedzanie miasteczek. Udało nam się obejść wzdłuż i w szerz Saint Gervais les Bains, w którym, pomimo że na stałe zamieszkuje tu zaledwie ok. 5 tyś osób, jest teatr, kryte, pełnowymiarowe lodowisko, basen, szkoła, mnóstwo małych sklepików, aptek, galerii, sklepów sportowych, a także dwa duże markety, w których bez problemu można wszystko kupić. Jest też pięknie odrestaurowany kościół, nowy most, kolej wąskotorowa Tramway du Mont Blanc, która stanowi atrakcję turystyczną. Podstawę gospodarki stanowi w tych rejonach turystyka, która jest mocno rozwinięta min dzięki sieci wyciągów narciarskich.

Ciekawostki. Nad wejściem do piekarnio – cukierni widnieje zawsze napis typu: Boulangerie Patisserie Baguetterie. W jednym z takich sklepów, znajdował się samoobsługowy automat do płacenia za zakupy. Przyjmował płatności banknotami, bilonem oraz kartą. Kupowanie w tym miejscu słynnych francuskich bagietek, stanowiło nie lada atrakcję.  

Chamonix to kolejne miasteczko, które zwiedziliśmy. Ta miejscowość turystyczna jest porównywalna do naszego Zakopanego Zamieszkuje tu ok 10 tyś ludzi. Odwiedzane jest chętnie przez narciarzy i alpinistów. Największą popularnością cieszy się możliwość zdobycia Mont Blanc, ale można podziwiać ten szczyt z sąsiedniego Aiguille du Midi (3842 m) na który wjeżdża kolejką linowa za jedyne 60 Euro. W miasteczku można zwiedzić m.in. muzeum alpinistyczne, zrobić fotkę przy pomnikach Horace-Bénédict de Saussure – inicjatora pierwszego zdobycia Mont Blanc oraz  Michela-Gabriela Paccarda, który w 1786 r. wraz z Jakiem Balmatem, dokonał pierwszego udanego wejścia na ten najwyższy w Europie szczyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.