Świąteczna iluminacja Warszawy

Iluminacja w Warszawie zwiastuje nadejście Świat Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją uroczyste „odpalenie” choinki przy Zamku Królewskim dokonuje prezydent miasta stołecznego Warszawy – w tym roku Rafał Trzaskowski. Choinka na placu Zamkowym ma 27 metrów, jest wykonana z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Rozświetla ją ponad 40 tysięcy diodowych światełek LED RGB.

Świąteczna iluminacja Warszawy rozświetla się światłami Starówkę, Trakt Królewski, plac Pięciu Rogów oraz ul. Świętokrzyską.

W czasie pandemii.
Z uwagi na przygnębiający czas epidemii, prezydent Warszawy podarował mieszkańcom odrobinę radości w postaci świątecznych iluminacji. Wyposażono ją w system redukcji mocy obniżający koszty eksploatacji. Zastosowano energooszczędne diody, które pobierają nawet 8-10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Zawieszono je od ronda de Gaulle’a aż do placu Zamkowego.
Tegoroczna dekoracja świetlna ukazała ducha przedwojennej Warszawy wypełnionej gwarem i melodią z katarynki. Na chodnikach stanęły figury konnego tramwaju, ogromnej choinki, świetlne bramy, a także postaci rodem z dawnych pocztówek: baloniarza i kataryniarza.
Przy pomniku Kopernika ustawiono utkany ze światła konny tramwaj a tuż obok, na skwerze ks. Twardowskiego znalazła się gratka dla fanów. Był to ogromny świetlny labirynt, inspirowany królewską grą. Na placu Zamkowym zagościła 27-metrowa choinka strzeżona przez baloniarza i kataryniarza.

Iluminacja w Warszawie błyszczała od 5 grudnia 2020 r. do 15 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.