Teatr Kamienica – sztuki, które widziałam

Teatru Kamienica mieści się w Al. Solidarności 93 w Warszawie. Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest Emilian Kamiński, a Justyna Sieńczyłło jest jego zastępcą (a prywatnie żoną). Teatr jest niesamowity. Jak sama nazwa wskazuje, mieści się w starej warszawskiej kamienicy. W teatrze pracuje wielu mieszkańców tej kamienicy.

Spośród sztuk Teatru Kamienica udało nam się zobaczyć następujące spektakle:
1. W obronie jaskiniowca Wielki powrót legendarnej komedii w brawurowym wykonaniu Emiliana Kamińskiego. Spektakl „W obronie jaskiniowca” znów może cieszyć warszawską publiczność. Po latach przerwy Emilian Kamiński wcielając się we współczesnego jaskiniowca demaskuje zawiłości relacji damsko-męskich, które niewiele zmieniły się od czasów pierwotnych.
Kobiety i mężczyźni nie mają łatwego życia, zwłaszcza razem. „W obronie jaskiniowca” to one man show, który przy kawalkadzie śmiechów widowni bezlitośnie rozprawia się ze stereotypami na temat związków, małżeństwa oraz przywar płci pięknej i tej nieco brzydszej. Widzieliśmy wcześniej w teatrze Buffo, ale po latach Pan E. Kamiński jest nadal w świetnej teatralnej formie!
2. Czterdziestka w opałach – czyli małżeńska komedia pomyłek to komediowe show w wykonaniu Katarzyny Żak. Bardzo nam się podobało.
3. Botox jest współczesną komedią z wątkiem kryminalnym, utrzymaną w konwencji spektaklu muzycznego. Zawiera kilka przeplatających się ze sobą historii ludzi, którzy dzięki chirurgii plastycznej próbują odmienić swoją twarz i wygląd, i zacząć żyć na nowo. W przedstawieniu występują: Beata Fudalej, Elżbieta Jarosik, Martyna Kliszewska, Justyna Sieńczyłło, Dorota Zięciowska, Agata Załęcka, Emilian Kamiński i Jakub Przebindowski.

4. Motyle są wolne” – gościnnie w Teatrze Kamienica, została wystawiona sztuka Leonarda Gershe została napisana w latach siedemdziesiątych XX w. w Nowym Jorku i tam też toczy się akcja. Jest to komedia romantyczna, czy jak to nazwał sam autor – „komedia sentymentalna”. Bohaterem jest niewidomy chłopak Don, który próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Wynajmuje kawalerkę na Manhattanie i poznaje ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jill. Ta znajomość burzy jego poukładany świat. Niespodziewanie rodzi się między nimi uczucie. Ich związek nie trwa jednak długo. Jill porzuca Dona, wdając się w romans z nowojorskim reżyserem, Ralphem. Na domiar złego do akcji wkracza zdeterminowana Pani Baker, nie mogąca pogodzić się z odejściem syna. Zderzenie czterech wyjątkowo różnych charakterów powoduje szereg zabawnych, dynamicznych i zaskakujących sytuacji. Obsada: Jill – Marta Żmuda-Trzebiatowska, Don – Lesław Żurek, Pani Baker – Ewa Ziętek, Ralph – Michał Lesień

5. Mój Dzikus to zabawny, miejscami wzruszający monolog współczesnej kobiety, wzbogacony dowcipnymi piosenkami. Spektakl w wykonaniu Justyny Sieńczyłło zrealizowano w nietypowej dla polskiej sceny teatralnej konwencji, one woman show, bazującej na żywym kontakcie z publicznością. Występuje genia na Justyna Sieńczyłło! Na koniec dostaliśmy autograf.

6. „Intryga”  Teatru Kamienica skusił nas doskonałą obsadą w spektaklu, Joanna Koroniewska, Beata Ścibakówna, Szymon Bobrowski, Tomasz Stockinger, Zbigniew Zamachowski.
Wielka miłość, zdrada, tajemnica, która nie może wyjść na jaw oraz zagadkowe morderstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.