Teatr KOMEDIA w Warszawie

1044929_564102366961471_1787699310_n

Teatr KOMEDIA znajduje się na ul. Słowackiego 19a w Warszawie posiadał w swoim repertuarze wiele spektakli. Jak sama nazwa wskazuje, generalnie są to spektakle lekkie i komediowe. Zdarzyło się nam jednak oglądać w Tatrze Komedia sztuki, które dawały dużo do myślenie, a czasami powodowały smutek wręcz łzy. Trzy pierwsze sztuki bardzo nam się podobały, a przy kolejnych po prostu się odprężaliśmy:
1.”JABŁKO” Obsada: Małgorzata Foremniak, Joanna Koroniewska, Jan Jankowski/Tomasz Dutkiewicz. „Jabłko” Verna Thiessena, współczesnego kanadyjskiego dramaturga, to „Love story” 20 lat później. W życiu pary małżeńskiej pojawia się młodziutka studentka medycyny. Wkrótce okazuje się, że zdradzana żona jest nieuleczalnie chora, a dziewczyna zostaje jej opiekunką, która pomaga zmierzyć się kobiecie ze śmiercią. To sztuka o miłości, zdradzie i umieraniu, opowiedziana niebanalnie, mądrze i poetycko. Smutna, ale świetna!
2.”METODA„, doskonała sztuka, która  grana jest w Och Teatr
Obsada: Maria Seweryn, Tomasz Karolak, Rafał Mohr, Łukasz Simlat
„Metoda”, pierwsza sztuka hiszpańskiego dramaturga Jordiego Galcerana prezentowana na scenach polskich, to kolejne spojrzenie na zdehumanizowany świat nowoczesnej korporacji. Cztery osoby zamknięte w jednym pomieszczeniu podlagają serii testów (określanych jako metoda Gronholma), służących wyselekcjonowaniu – metodą „doboru naturalnego” – najlepszych pracowników. Historia o agresji, o konformizmie, o pędzie do sukcesu za każdą cenę… A przede wszystkim o manipulacjach, jakim podlegamy w zglobalizowanym świecie, co gorsza: zgadzamy się na nie – dla pieniędzy. Wstrząsająca groteska o naszej codzienności.
3. „Życie trzy wersje” Obsada: Maria Pakulnis, Edyta Olszówka, Piotr Machalica i Krzysztof Kolberger. Spektakl jest satyrą na współczesnych naukowców. Spotkanie dwóch par małżeńskich ukazane zostało w trzech różnych wersjach z brawurowo przeplatanych tonami komediowymi i dramatycznymi. Ten zgrany kwartet warto zobaczyć, zwłaszcza, że za śmiechem, do którego pobudzają poszczególne sytuacje czy kwestie, kryje się sporo trafnych spostrzeżeń o naszej codzienności.
4. „Stosunki na szczycie” – Agnieszka Dygant, Dorota Kamińska (Agnieszka Kotulanka), Aleksandra Nieśpielak (Katarzyna Skrzynecka) Wojciech Wysocki (Andrzej Zaorski), Jerzy Bończak., Wojciech Pokora, Zenon Dądajewski, Andrzej Szopa
5. „Chicago” – musical  – Barbara Melzer, Katarzyna Skrzynecka (Joanna Liszowska), Hanna Śleszyńska (Krystyna Tkacz) , Julita Kożuchowska, Ewa Lorska, Małgorzata Lewińska (Karolina Muszalak), Katarzyna Łaska (Bogna Woźnia) Małgorzata Kosik (Alicja Borkowska), Agnieszka Drumińska (Katarzyna Żak), Piotr Gąsowski (Emilian Kamiński), Artur Barciś (Jacek Bończyk), Robert Rozmus (Paweł Tucholski), Mariusz Czajka (Jarosław Domin, Jacek Lenartowicz (Dariusz Błażejewski oraz zespół baletowy i muzyczny.
6. „Stepping out” na podstawie komedii Richarda Harrisa „Stepping Out” powstał film z Lizą Minnelli. Teraz spektakl trafia na warszawską scenę teatu Komedia.  Obsada: Mavis – Hanna Śleszyńska/Barbara Melzer
Pani Fraser- Grażyna Barszczewska
Vera- Ewa Kuklińska/Katarzyna Skrzynecka
Andy- Iwona Konieczkowska
Dorota- Małgorzata Kosik
Maxine- Karolina Muszalak/Ewa Makomaska
Sylwia- Katarzyna Żak/Agnieszka Drumińska
Rose- Agnieszka Fajlhauer/Joanna Węgrzynowska/Anna Majcher
Lynne- Anna Wodzyńska/Karolina Nowakowska
Geoffrey- Jacek Bończyk/Piotr Szwedes
tancerki:- Anna Wielogórska- Agnieszka Szymańska- Ewa Lorska.
Spektakl nie bardzo nam się podobał.
6. „Łóżko pełne cudzoziemców” Magdalena Kasprzyk –Wysocka (Magdalena Margulewicz), Anna Korcz (Agnieszka Kotulanka),  Katarzyna Skrzynecka (Magdalena Wójcik), Jerzy Bończak (Wojciech Pokora), Maciej Damięcki (Zdzisła Wardejn) Jan Jankowski (Piotr Szwedas), Karol Strasburger (Wojciech Wysocki). Angielscy turyści, Stanley i Brenda przyjeżdżają na festiwal, do małego miasteczka. Kiedy udaje im się znaleźć ostatni wolny pokój w hotelu, uważają się za szczęściarzy, ale… takiego szczęścia nikt raczej nie chciałby doświadczyć. Stanley i Brenda zmuszeni są dzielić pokój z najbardziej szokującymi postaciami, jakie można sobie wyobrazić.
7. „Biznes” –  M.Margulewicz, J. Kołakowska, Anna  Korcz, Elżbieta Zającówna, Andrzej Barcuiś, Jerzy Bończak. Piotr Gąsowski, M. Troński i inni.
Luksusowy apartament hotelowy w Londynie, biznesmeni z Yorkshire próbują sprzedać swoją upadającą firmę przewozową dwóm przedsiębiorcom, Niemcowi i Szwedowi. Zaangażowane są w to duże pieniądze i dwie panie „do towarzystwa”. Niespodziewane przybycie żon angielskich biznesmenów rozpoczyna ciąg wydarzeń praktycznie nieprzewidywalny od początku do końca. Z urokiem, polotem i błyskotliwymi dialogami całość tworzy znakomitą farsę.
8.”FREDRO DLA DOROSŁYCH – MĘŻÓW I ŻON” Obsada: Jolanta Fraszyńska, Joanna Liszowska, Wojciech Mecwaldowski, Michał Żebrowski. Przewrotna i pełna pikanterii komedia o życiu miłosnym współczesnych Polaków.

Opisy spektakli, zostały częściowo pobrane ze stron internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.