Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski, bo prawa miejskie uzyskał w 1232 roku. Leży nad Wisłą od południa sąsiaduje z Kujawami, od północy z Ziemią Chełmińską, od wschodu z Doliną Drwęcy i Ziemią Dobrzyńską, jednym słowem w kujawsko – pomorskim. Toruń słynie z pierników, które wyrabiane od XIV wieku. Historię pierników można poznać w Żywym Muzeum Piernika – kliknij.
Do największych atrakcji w Toruniu należą Stare Miasto, Spichrze, Ratusz Staromiejski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, Planetarium, Kościół akademicki, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (w prezbiterium obok rokokowego ołtarza głównego znajduje się barokowe mauzoleum Anny Wazówny), Dwór Artusa.








Będąc w Toruniu warto zobaczyć jego słynną posiadłość czyli kościół pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Sanktuarium jest elementem Centrum Polonia in Tertio Millennio o powierzchni 22 ha. To dzieło słynnego ojca Tadeusza Rydzyka – księdza założyciela i dyrektor rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam.
Polecam też spacer po Twierdzy Toruńskiej, która okazała się najwyższej klasy zabytkiem militarnym, jednym z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce, wybudowanym przez Prusaków pod koniec XIX wieku – do obrony granicy wschodniej Prus.





Na starówce w Toruniu warto przystanąć przy pomnikach Mikołaja Kopernika z 1853 r., Flisaka i żab, Osła na Rynku Staromiejskim.
Na większą uwagę zasługuje rzeźba Psa Filusia, który w pyszczku trzyma melonik profesora Filutka, a jego parasol oparty jest o latarnię. Legenda miejska opowiada, iż pociągnięcie ucha Filutka, ma przynieść szczęście, dotknięcie ogona zwiastować wielką miłość, a melonika – powodzenie na egzaminach.




Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl