Zielona Góra od wieków słynie z winnic i produkcji win. Obecnie jest to jedno z dwóch miejsc w Polsce, w których uprawia się głównie winorośl na wina białe, drugim jest region winiarski w pobliżu miasta Warka na Mazowszu. Pierwsze winiarnie wokół miasta powstały w 1314 roku.
Bachusiki to symbol Zielonej Góry nawiązujący do tradycji winiarskich miasta. Figurki można odnaleźć na miejskim deptaku, ale są też przy Palmiarni czy budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Na szlaku bachusikowym można odnaleźć m.in. figurki: Aldemedus, Artemida, Artifex ZOKus, Beczkus, Belferus Zenepus, Brukus, Canishuberticus, Ciekawek, Ciepłolubikus, Clubikus, Czasuś, Degustikus, Expertus, Huberticus, Hubertus Wagnerus, Informatikus Ekonomikus, Kreditus, MZKus, Magikus Zamiennikus, Makusynus Cudakus Wspaniały, Meloman, Naftikus, Nieruchomix, Obserwatikus Młodzieńczy, Odpadek, Palmix, Partnerus Turistikus, Pędzibeczek, Questina, RODuś Ogrodnikus, Rzepikus Rogalikus, Silvanus, Skarboniusz, Skrybikus Młodszy, Sokolnikus, Transportikus, Uzetikus, Wiatrakus, Wiertikus Mocarny, Winolubikus, ZLOPikus, Złotorogus, Śpioch.




Największą atrakcją Zielonej Góry jest przede wszystkim Palmiarnia, w której można odnaleźć egzotyczną roślinność. W niej można zobaczyć jedną z najwyższych palm w Polsce oraz oczka wodne i akwaria pełne ryb. W obiekcie znajdują się restauracja, kawiarnia i tarasy widokowe. W otoczeniu budynku usytuowany jest Park Winny z pokazową winnicą, labiryntem i placem zabaw. Z tarasu widokowego można podziwiać Zieloną Górę.
Stary Rynek. Najbardziej charakterystycznym elementem tej części miasta są budynki, których wieże widoczne są na wszystkich panoramach Zielonej Góry, czyli ratusz znajdujący się na środku Starego Rynku oraz kościoły św. Jadwigi i Matki Bożej Częstochowskiej.







Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl