15 miast w 5 dni czyli wycieczka polsko – niemiecka

Zalecam jako receptę na nudę w 5 dni odwiedzić 15 miast.
Wystartowaliśmy z Warszawy, po stronie polskiej zatrzymaliśmy się w Oleśnicy, Wrocławiu, Nowogrodźcu, a po stronie niemieckiej w Gorlitz, Dreźnie, Lepzig, Poczdamie oraz Berlinie.
W powrotnej drodze zahaczyliśmy o Krosno Odrzańskie, Zieloną Górę, Świebodzin, Poznań, Gniezno, Biskupin aby szczęśliwie powrócić do Warszawy.

Kilka słów o tych miastach:
➡️ Oleśnica. Trafiliśmy na festiwal OFCA czyli Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny. Miasto, co roku w połowie sierpnia wypełnia się pokazami teatralnymi, muzycznymi i cyrkowymi. Ogromne wrażenie zrobili na nas akrobaci, którzy chodzili na linach rozciągniętych między budynkami. Oleśnica jest malownicza i warto chwilę się w niej zatrzymać i zobaczyć:
-Zamek Książąt Oleśnickich,
-Bazylikę św. Jana Apostoła,
-Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny,
-Kościół pw. Świętej Trójcy,
-Wieżę ratuszową,
-Bramy, gdyż kiedyś wjazd do miasta był możliwy przez cztery bramy miejskie: Bramę Trzebnicką, obecnie Brama Wrocławską (jedyna zachowana) oraz rozebrane w 1868 r. Bramy: Oławską (południe), Namysłowską/Bydlęcą (wschód) i Mariacką (północ). Jedziemy dalej, do Wrocławia.

➡️ Wrocław. W mieście jest dużo miejsc do zwiedzania, ale tym razem mogliśmy poświęcić na to zaledwie dwie godziny. Zatem pokręciliśmy się wokół wrocławskiego Rynku, przy Starym Ratuszu, poszliśmy na Plac Solny i Stare Miasto, zrobiliśmy kilka zdjęć przy Fontannie Multimedialnej i wrocławskich kamienicach. Namierzyliśmy też kilka krasnali – największą atrakcję Wrocławia. Dla ułatwienia zlokalizowania tych maleńkich rzeźb została utworzona mapa krasnali, których obecnie jest prawie 500.
➡️ Nowogrodziec. Noc spędzamy w kwaterze u Mirenki, niedaleko przejścia granicznego Polski i Niemiec w Jędrzychowice. Rano kierujemy się na podbój Niemiec.

➡️ Gorlitz. Od niego zaczynamy zwiedzanie Niemiec. Miasto leży nad rzeką Nysą, należy do Saksonii, nosi wraz z polskim Zgorzelcem tytuł „Miasta Europejskiego”, nawiązując tym samym do łączącego charakteru polskiej i niemieckiej części miasta. Miasto Görlitz miało szczęście, gdyż zostało prawie całkowicie oszczędzone przed zniszczeniami podczas II wojny światowej.
Oglądamy w mieście piękne kamienice, pocztę, rynek, stacja kolejową – Bahnhof Görlitz. Naprawdę warto się tu zatrzymać. Jedziemy dalej w kierunku Drezna.

➡️ Drezno. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić trochę czasu, bo naprawdę jest co zwiedzać:
– Drezdeński Zwinger, który jest jednym z najbardziej znanych budowli barokowych,
– Most Fryderyka Augusta to najstarszy most łączący brzegi rzeki Łaby płynącej w
Niemczech i Czechach,
– Tarasy Brühla, które są elementem trasy spacerowej wiodącej nad Łabą,
– Orszak książęcy (niem. Fürstenzug) to malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang” ograniczającego od północy dziedziniec (Stallhof),
– Akademię sztuk pięknych – Hochschule für Bildende Künste, która mieści się w jednych z najstarszych budynków uniwersyteckich w Europie.
– Katedrę świętej Trójcy.
– Operę Sempera, która została zaprojektowana przez Gottfrieda Sempera (architekta), w stylu włoskiego neorenesansu i wzniesiona w latach 1838–1841.
Naprawdę warto tu przyjechać, nawet na chwilę. No dobra to dalej w drogę, jedziemy do Lipska.

➡️ Lepzig czyli Lipsk to miasto położone nad rzeką Białą Elsterą (Weiße Elster). Jest to jeden z największych ośrodków handlowych i kulturalnych. To właśnie tu mieszkał Jan Sebastian Bach wybitny kompozytor. W tym mieście w sierpniu odbywają się targi muzyczne „Lipsk Markt Musik”. Miasto z tej okazji zaprasza gości na koncerty, pokazy i kulinarne – przysmaki serwowane w sercu miasta. Scena zostaje ustawiona na tle Ratusza miejskiego, a wokół niej multum stolików restauracyjnych – widok świetny!
W Lipsku jedliśmy słynne currywurst jedno z typowych niemieckich dań. Jest to kiełbasa wieprzowa zwykle podawana na gorąco grillowana, pieczona lub rzadziej gotowana z posypana dużą ilością przyprawy curry i polana specjalnym sosem, którego bazą jest koncentrat pomidorowy. A tu inne niemieckie jedzenie – kliknij! Zmęczeni ale szczęśliwi wyjeżdżamy z Lipska i zmierzamy na nocleg do Hotel Anhalt, położonego w miarę niedaleko od Poczdamu.

➡️ Poczdam. Poczdam to miasto we wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Hawelą. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych parków i pałaców. Barokowa i klasycystyczna architektura tworzy spójną, miejską zabudowę. Miasto w 1990 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas naszego pobytu widać było, że szykują się duże zmiany architektoniczne dla miasta, wszędzie rozkopy i rozstawione budowlane dźwigi. Jedziemy w kierunku Berlina.

➡️ Berlin. Multi kulti Berlin – stolica i największe miasto Niemiec, z wzajemne przenikającymi się kulturami (z jednoczesnym zachowaniem ich odrębności), z imponującymi zabytkami, świetnymi sklepami, światowej klasy restauracjami oraz bujnym życiem nocnym.
Robimy sobie kilku godzinny spacer oglądając najważniejsze punkty miasta, zlokalizowane przy głównej Alei Unter den Linden (Aleja pod lipami), – która ma 1,5 km długości i 60 m szerokości. Aleja rozciąga się od placu Pariser Platz z Bramą Brandenburską do placu Lustgarten most Schloßbrücke na wschodzie.
Brama Brandenburska to symbol Pokoju i Wolności, na której znajduje się 5-metrowa miedziana rzeźba uskrzydlonej bogini Wiktorii, kierującej kwadrygą (antycznym, rzymskim wozem dwukołowym zaprzężonym w cztery konie).
Alexander Platz w jest to duży plac publiczny i węzeł komunikacyjny w centrum berlińskiej dzielnicy Mitte. Plac nazwano na cześć Aleksandra I, cara Rosji, podczas jego wizyty w Berlinie w 1805 roku. Przez Berlińczyków nazywany jest po prostu Alex. Transformacja jego w nowoczesne skrzyżowanie tranzytowe i dzielnicę handlową nastąpiła w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to wybudowano „S-Bahn” (sieć kolei naziemnej w 1882 roku) oraz „U-bahn” (sieć kolei podziemnej w 1913 roku).
W tym miejscu należy zjeść słynnego niemieckiego Döner kebab, robionego przez Turków.
Zegar. Na placu znajduje się Zegar czasu światowego Urania, który pokazuje aktualny czas w 24 strefach czasowych świata.
Berliner Fernsehturm czyli wieża telewizyjna ma 368 metrów z galerią widokową na wysokości 203 m i restauracją na wysokości 207 m, stoi na terenie byłej NRD, na Alexanderplatz. Budowa jej trwała cztery lata, została oddana do użytku w październiku 1969 roku.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (niem. Denkmal für die ermordeten Juden Europas) to hołd oddany tym ofiarom. W zachodniej części dzielnicy Mitte, na południe od Bramy Brandenburskiej, znajduje się zespół 2711 betonowych filarów przypomina o największej zbrodni II wojny światowej. 
Po zwiedzeniu Berlina zmierzamy w kierunku Krosna Odrzańskiego, gdzie mamy następny nocleg.

➡️ Krosno Odrzańskie leży przy granicy polsko – niemieckiej. Po noclegu i śniadaniu zaczynamy kolejny dzień zwiedzania. Niewątpliwie najcenniejszym świeckim zabytkiem Krosna Odrzańskiego jest Zamek Piastowski. Spacerując po miasteczku odnaleźliśmy też ławeczkę z Klabundem – niemieckim dramaturgiem i poetą żyjący w Krośnie Odrzańskim. Powieść Klabunda pod tytułem „Bracke”, której akcja rozgrywa się właśnie w Krośnie, stała się kanwą gry miejskiej zorganizowanej przez nieformalną Grupę kwARTet przy współpracy z Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek”. Jest też malowniczy most na rzece Odrze.
➡️Rzeka Odra. Podczas naszego pobytu rozgrywała się tragiczna sytuacja na Odrze. Fala przyniosła setki śniętych ryb, które wyławiali przedstawiciele straży rybackich, stowarzyszeń ekologicznych oraz wolontariuszy. Specjaliści nie mieli wątpliwości, że w związku z katastrofą ekologiczną i do odbudowania Odry potrzeba będzie wielu lat na jej odbudowanie.
➡️ Zielona Góra. Na zielonogórskich ulicach i placach ustawiona 43 Bachusiki, niewielkie figurki z brązu na zielonogórskim rynku pojawił w 2010 r., przy okazji prac rewitalizacyjnych. Nazwy Bachusików stanowiace zielonogórski elementem tradycji winiarskiej: Aldemedus, Artemida, Artifex ZOKus, Beczkus, Belferus Zenepus, Brukus, Canishuberticus, Ciekawek, Ciepłolubikus, Clubikus, Czasuś, Degustikus, Expertus, Huberticus, Hubertus Wagnerus, Informatikus Ekonomikus, Kreditus, MZKus, Magikus Zamiennikus, Makusynus Cudakus Wspaniały, Meloman, Naftikus, Nieruchomix, Obserwatikus Młodzieńczy, Odpadek, Palmix, Partnerus Turistikus, Pędzibeczek, Questina, RODuś Ogrodnikus, Rzepikus Rogalikus, Silvanus, Skarboniusz, Skrybikus Młodszy, Sokolnikus, Transportikus, Uzetikus, Wiatrakus, Wiertikus Mocarny, Winolubikus, ZLOPikus, Złotorogus, Śpioch.
Zielonogórska Palmiarnia cenna jest nie tylko dzięki unikatowej prezentacji egzotycznych roślin. Palmiarnia to przede wszystkim część historii miasta. Niestety podczas naszego pobytu w poniedziałek była zamknięta.
➡️ Świebodzin. Jezus w Świebodzinie. Wstęp na teren jest darmowy, podejść można praktycznie pod samą podstawę pomnika. Na miejscu jest sklep z pamiątkami i punkt gastronomiczny. Przy okazji wycieczki pod pomnik Jezusa Chrystusa.
Masa konstrukcji szacowana jest na ponad 440 ton. Koszt całej budowy szacuje się na ok. 6 milionów złotych, które zostały pokryte z dobrowolnych datków parafian, Polonii amerykańskiej, a także lokalnych przedsiębiorców.
Ma 36 metrów wysokości. Jest największą w Europie figurą przedstawiającą Jezusa. Została zbudowana na 16-metrowym nasypie z kamieni i gruzu. Pomnik ma wysokość 36 metrów wraz z koroną i wykonany jest w technologii siatkobetonu.

➡️ Poznań. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Starówkę, Plac wolności, ulicę Św. Marcina gdzie odbywają się parady 11 listopada, Ostrów Tumski – poznańskie początki polskiej państwowości
Katedrę Poznańską i wiele innych ciekawych miejsc. Warto odwiedzić też galerię handlową Stary Browar. Niestety podczas naszego pobytu Poznań był całkowicie rozkopany.

W Poznaniu zjedliśmy pyszny obiadek w pyraBAR – kliknij
➡️ Łubowo. Kościół św. Mikołaja w Łubowie – drewniana (dębowa), barokowa świątynia w Łubowie, w powiecie gnieźnieńskim.
➡️ Gniezno. Gniezno to stolica pierwszych polskich królów. To tu wszystko się zaczęło od Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Świętego Wojciecha. Jest to miasto historyczne, więc miłośnicy zagadnień historycznych znajdą tu z pewnością wiele atrakcji. W Gnieźnie jest wiele pomników; przykładowo pomnik Bolesława Chrobrego (przed Katedrą), Świętego Wojciecha, Jana Pawła II, Powstańców Wielkopolskich, Aleksandra Piotrowskiego i wiele innych pięknych zabytków. Należy zwrócić uwagę na:
-Katedrę gnieźnieńską,
-Drzwi gnieźnieńskie,
-Gnieźnieńska Starówka,
-Pomniki, figury i makiety Traktu Królewskiego,
-Muzeum Początków Państwa Polskiego,
-Kościół pw. NMP Królowej Polski,
-Kościół św. Trójcy.
Tu był nasz kolejny nocleg, świetna kwatera na ul. Witkowskiej 108A – polecamy.

➡️ Biskupin. Skąd wzięła się nazwa Biskupin? To wieś, którą zamieszkują ludzie dawniej należący do biskupa. W V i IV wieku p.n.e. powstała tu osada otwarta. Ludność Biskupina zajmowała się rolnictwem, rybołówstwem, zbieractwem i rzemiosłem (garncarstwo, tkactwo). Obecnie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie składa się z kilku sal z różnymi wystawami, np. Bogowie starożytnego Egiptu (sarkofagi, mumie), garncarstwo, pradzieje (postacie, stroje naszych przodków, makiety osad).

Fajna trasa, polecam serdecznie.

08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.